Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Bezpieczeństwo kredytów gotówkowych?

Jak powszechnie wiadomo rynek finansowy umożliwia uzyskanie pieniędzy z instytucji bankowych jak i pozabankowych(parabanki). Oczywiście przed uzyskaniem tych pieniędzy warto przeanalizować wszelkie możliwe oferty pod kątem np. oprocentowania pożyczki, kosztów dodatkowych, ubezpieczenia gotówki i przepisach, które pozwalają tym instytucjom na sporą ingerencję.

Dodatkowo z każdej strony otrzymuje my oferty pożyczki ze strony prywatnych osób, serwisów promujących pożyczki społecznościowe czy firm mających w ofercie chwilówki. Jednakże przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania należy sprawdzić czy podmioty, z których usług zamierzamy skorzystać podlegają kontroli. Na pewno większe bezpieczeństwo współpracy zapewnia nadzór Komisji Nadzoru Finansowego(co daje gwarancję działania zgodnie z przepisami prawa). Ten nadzór zapewnia większe bezpieczeństwo i możliwości dla klienta, gdyby coś poszło nie tak.

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu należy przeanalizować wszelkie czynniki, które mają wpływ na końcowy koszt kredytu. Należy pamiętać, że każda instytucja, która w ramach swoich usług udziela kredyty ma obowiązek poinformować klienta o końcowych kosztach zobowiązania. Istotne jest także zapoznanie się z proponowaną umową kredytową, która określa nasze zobowiązania. W umowie należy sprawdzić przede wszystkim warunki kredytowania(zgodność kwoty oprocentowania z dokonanymi już ustaleniami),zabezpieczenie kredytu(czy są jakieś opłaty zabezpieczenie przyszłego zobowiązania),dodatkowe opłaty(jak np. koszt rozpatrzenia wniosku, decyzji o udzieleniu kredytu czy nawet wysłania umowy na wskazany adres).

W sytuacji, gdy w umowie znajdują się zapisy, których nie można zrozumieć, a żaden z pracowników firmy nie jest w stanie dokładnie wytłumaczyć o co chodzi lepiej jest nie podpisywać żadnych dokumentów. Według przepisów każdy klient ma uprawnienie do otrzymania jasnej i pełnej informacji, która dotyczy warunków umowy kredytowej, jego oprocentowania, zamieszczonych klauzul czy innych dodatkowych postanowień. Z uwagi na fakt, że rynek finansowy oferuje sporo ofert kredytowych warto dokładnie rozpatrzeć każdą z nich z uwagi na przyszłe zadłużenie. Poza tym podpisanie umowy skutkuje konsekwencjami prawnymi jak i finansowymi w przyszłości-lepiej jest ich uniknąć.