Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Co daje dobra konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów to bardzo dobry sposób na zmniejszenie wysokości zobowiązań, które trzeba płacić co miesiąc. Ze względu na bardzo łatwy dostęp do kredytów gotówkowych wiele osób zaciąga kolejne zobowiązania, często nie do końca licząc to, ile będą musieli wydać na spłatę rat co miesiąc. Gdy pojawią się jakieś problemy finansowe bywa, że budżet nie wytrzymuje obciążenia i terminowe regulowanie zobowiązań zaczyna sprawiać problem, często pojawiają się opóźnienia w spłatach.

Na czym polega konsolidacja

Konsolidacja kredytów polega na spłacie posiadanych do tej pory zobowiązań jednym, odpowiednio dopasowanym kredytem. Klient składając wniosek o kredyt konsolidacyjny wskazuje posiadane przez siebie zobowiązania, ich wysokość jak również kwoty pozostałe do spłaty. Dzięki temu można dopasować wysokość kredytu konsolidacyjnego do potrzeb danego klienta. Bank, który udziela takiego kredytu w imieniu klienta spłaca posiadanego przez niego zobowiązania, co skutkuje pozostawieniem jedynie jednego kredytu. Wiele banków oferuje przede wszystkim znacznie niższe oprocentowanie tego typu kredytów, co często dość znacząco obniża kwotę koniecznej do zapłaty raty miesięcznej. Ponadto spłata kredytów konsolidacyjnych bardzo często rozkładana jest na dłuższy czas niż wielu kredytów gotówkowych.

Co jest niezbędne do uzyskania kredytu

Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie jest trudne, obecnie banki łagodzą procedury także w tym zakresie. Jednakże zainteresowane nimi osoby muszą liczyć się z tym, iż będą musieli przedstawić znacznie więcej dokumentów niż w przypadku dostępnych często jedynie na dowód osobisty kredytów gotówkowych na dowolny cel. Na pewno jednymi z ważniejszych dokumentów są te które potwierdzają posiadane zobowiązania, banki bardzo często życzą sobie aktualne zaświadczenia potwierdzające wysokość kwot pozostałych do spłaty. Ponadto klient musi się liczyć z tym, że to bank spłaci posiadane kredyty, nie otrzyma gotówki do dyspozycji. Coraz częściej jednak jeśli zdolność kredytowa klienta na to pozwala, bank przyznaje więcej kredytu niż wysokość zobowiązań do spłaty, dzięki czemu klein może otrzymać pewne środki finansowe. To, jaka to będzie suma uzależnione jest przede wszystkim od wysokości zobowiązań do spłaty.

Ile czeka się na kredyt konsolidacyjny

Ze względu na konieczność sprawdzenia nieco większej ilości informacji rozpatrzenie wniosku o kredyt konsolidacyjny zajmuje nieco więcej czasu niż w przypadku kredytów gotówkowych. Jednakże obecnie i tak zajmuje to znacznie mniej czasu niż kilka lat temu, zazwyczaj w ciągu jednego dnia klient otrzymuje decyzję o przyznaniu kredytu lub odrzuceniu wniosku. Obecnie banki coraz częściej także umożliwiają uzyskanie kredytu za pośrednictwem Internetu, jeżeli nie w całości to przynajmniej w znacznej jego części. Dzięki temu o wiele więcej osób ma do nich dostęp, ponieważ nie wszyscy mają w pobliżu stacjonarne placówki interesujących ich banków.