Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Co można zyskać na kredycie konsolidacyjnym?

Czy na kredycie konsolidacyjnym można coś zyskać? Od strony finansowej w większości przypadków rzecz jasna nie. Konsolidacja, podobnie zresztą jak poprzednie zobowiązania, jest kredytem oprocentowanym, wiążącym się z określonym kosztem. Są jednak wartości niezmierzalne, na których Kredytobiorca decydujący się na konsolidację może znacznie zyskać. Sprawdźmy zatem, jakie korzyści przynosi skonsolidowanie dotychczasowych zobowiązań.

Korzyści wynikające z kredytu konsolidacyjnego:

Płynność finansowa – to najważniejszy czynnik, dla którego konsoliduje się kredyty bankowe. Wzrost płynności finansowej Kredytobiorcy wynika z faktu, że spłaca on jedną ratę a nie kilka, co oznacza – w roliczeniu miesięcznym – znacznie niższe koszty, choć dłuższy czas spłaty kredytu.

Czas – Klient który zdecydował się na konsolidację swoich bieżących zobowiązań, jest z pewnością spokojniejszy i co równie ważne ma znacznie więcej czasu. Nie musi pamiętać o wielu zobowiązaniach. Jego obowiązkiem jest spłata tylko jednej raty, której termin spłaty można w razie potrzeby zmienić.

Niższe koszty spłaty – osoba spłacająca kredyt konsolidacyjny, nie ponosi ryzyka związanego z opóźnieniem spłaty poszczególnych zobowiązań. Co więcej, Klient który zdecydował się na taką ofertę, nie musi ponosić kosztów oprocentowania poprzednich zobowiązań, które przecież zostały uregulowane wcześniej.

Możliwość spłaty w wybranym terminie – większość banków zgadza się na określenie przez Klienta daty spłaty poszczególnych rat konsolidacji. Ma to istotne znaczenie przede wszystkim dla Klienta, który w ten sposób może uregulować daną ratę np. tuż po wpłynięciu wynagrodzenia.

Należy pamiętać, że osoba terminowo i rzetelnie spłacająca kredyt konsolidacyjny, zyskuje dobrą opinię w BIK i... możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu. W rejestrze prowadzonym przez Biuro Informacji Kredytowej, informacja o terminowej spłacie konsolidacji wygląda znacznie korzystniej, niż informacja o jednoczesnym (i terminowym) spłacaniu kilku zobowiązań jednocześnie!

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem korzystnym i opłacalnym o ile oczywiście jest zaciągany w sposób przemyślany. Wbrew wielu obiegowym opiniom można w ten sposób osiągnąć wiele korzyści, choć najprawdopodobniej nie będą one miały charakteru zysku finansowego.