Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych

Często w życiu pojawia się sytuacja w której jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia kredytu. Szukamy wówczas najkorzystniejszych dla nas ofert, które spełnią nasze oczekiwania Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu musimy sprawdzić ofert wszystkich banków, a następnie przeanalizować je pod kątem kosztów pozyskania kredytu.

Kredyt gotówkowy

to bardzo prosty sposób na zdobycie szybkiej gotówki. Większości przypadków zdarza się że z pieniędzy na koncie możemy cieszyć się już następnego dnia po złożeniu wniosku o jego przyznanie. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepszy kredyt to nie ten który możemy dostać najszybciej ani też ten który jest najefektywniej reklamowany, ale oczywiście ten który jest najtańszy. Aby znaleźć ten najlepszy a zarazem najtańszy dla nas kredyt powinniśmy przede wszystkim zestawić ze sobą oferty różnych banków. Poszukując tych najkorzystniejszych, nie zapomnijmy o tym, aby w pierwszej kolejności udać się do banku w którym mamy już swoje konto. Taki bank traktuje nas jak swoich stałych klientów więc z pewnością jego oferta będzie zdecydowanie korzystniejsza niż w przypadku banków dla których jesteśmy klientami z ulicy.

Jak szukać najkorzystniejszej oferty?

Na szukanie tych najkorzystniejszych ofert możemy poświęcić czasami nawet kilka godzin po to by zgromadzić wszystkie informacje. Możemy poszukiwać ich za pomocą Internetu jak również rozmów telefonicznych, bądź po prostu podczas wizyty w placówce danego banku. Wielu osobom w dalszym ciągu na myśl o kredycie gotówkowym zapala się czerwona lampka i przede wszystkim z uwagi na to, że boją sie ukrytych kosztów. Nie dajmy się zatem omamić reklamom telewizyjnym które oferują nam najtańsze na rynku oprocentowanie. Pamiętajmy o tym, że wiele z tych ofert nie zawiera w sobie ostatecznych kosztów ale tylko oprocentowanie, be prowizji i pozostałych opłat. Na szczęście jak się okazuje banki bankom jest już coraz trudniej przemycać kruczki. Jak się okazuje ustawa o kredycie konsumenckim zobowiązuje banki do przekazania klientom formularza informacyjnego o danym kredycie. Dzięki temu formularzowi klient może podjąć optymalną i najlepszą dla siebie decyzję.

Formularz informacyjny

Formularz jest bardzo szczegółową informacją , oprócz podstawowych i najważniejszych dla nas cech kredyt posiada też koszty produktów które powinniśmy nabyć dodatkowo aby móc skorzystać z danej oferty banku, a także takie informacje jak skutki zwłoki w płatnościach rat.

Wyznacznikiem atrakcyjności kredytu jest stopa RRSO czyli oprocentowanie rzeczywiste. Jest to całkowity koszt kredytu wyrażony procentowo w stosunku rocznym do kwoty kredytu.

Powinniśmy także pamiętać o tym, że wypełnienie wniosków kredytowych w kilku bankach w krótkim odstępie czasu może się stać dla nas nie korzystne. Każdy bank w pierwszej kolejności po otrzymaniu wniosku wysyła zapytanie o historię kredytową do Biura Informacji Kredytowej, które zlicza ilość takich zapytań. Taki klient jest wówczas traktowany jako mało wiarygodny.