Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Czy kredyt samochodowy może być oszustwem?

Kredyty samochodowe, które udzielane są przez banki, są ofertami w pełni uczciwymi. Owszem, umowy te są spisywane z uwzględnieniem określonych zasad, aczkolwiek zarówno wierzyciel, jak i kredytobiorca znają te zasady. Niemniej istnieje również i taka grupa "kredytów", które uczciwe nie są. To właśnie nim poświęcony zostanie poniższy artykuł.

Kredyt bez BIK? Fikcja, czy rzeczywistość?

Z definicji kredyt jest produktem finansowym oferowanym przez banki. Te zaś muszą działać na podstawie stosownych ustaw, które jednoznacznie zmuszają je do uwzględnienia zapisów w BIK. Tym samym stwierdzenie: "kredyty gotówkowe bez BIK", są w pewnym sensie przekłamaniem rzeczywistości. Jednym słowem są to pożyczki, które nie muszą być udzielane na podstawie informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej. Naturalnym więc jest, że będą się one wiązać ze zwiększonym ryzykiem, co oczywiście przełoży się na wzrost kosztów zaciągnięcia takiego zobowiązania.

Uwaga na.pożyczki z... salonu, lub komisu

To, co pięknie wygląda w ofercie salonu, bądź komisu samochodowego, nie zawsze tak pięknie wygląda w rzeczywistości. Owszem, jeśli kredyt udzielany jest za pośrednictwem banku samochodowego, jest on w pełni uczciwym i – co równie ważne – preferencyjnym produktem finansowym. Jeśli jednak udziela go np. komis samochodowy za pośrednictwem firmy pożyczkowej, to warto na takie oferty zwrócić szczególną uwagę. Brak regulacji ze strony ustawodawcy znacznie ułatwia pożyczkodawcom podwyższanie oprocentowania do kuriozalnych wręcz wartości. Może się więc okazać, że "kredyt" na niewielkie, używane auto, urośnie nam do niespotykanych wcześniej wartości.

Mała czcionka, duże ryzyko

"Kredyt" samochodowy, który w rzeczywistości jest pożyczką, może wiązać się z wieloma obostrzeniami, które de facto będą prowadzić do multiplikacji kosztów zobowiązania. Przykład? W przypadku klasycznego kredytu samochodowego, jedno, lub dwudnowe opóźnienie w spłacie raty, będzie się najczęściej wiązało z dodatkowymi, choć niewielkimi odsetkami. Osoba która spłaca pożyczkę, może już nie być traktowana w sposób tak pobłażliwy. U niektórych pożyczkodawców kary za nawet drobne opóźnienie spłaty, mogą dochodzić do nawet kilkudziesięciu procent całości raty. Oczywiście wartość ta będzie rosła w miarę dalszego opóźnienia.

Samochód i kwestie własnościowe

Oczywistym jest, że pożyczając pieniądze na zasadach kredytu samochodowego, musimy się liczyć z przejęciem jego własności przez bank. Oczywiście własność ta ustanie na naszą korzyść w momencie, gdy spłata zostanie w pełni uiszczona. W przypadku pożyczek samochodowych taki obrót sprawy może nie być aż tak korzystny. Owszem, pożyczkobiorca przejmie samochód w momencie spłaty pożyczki, ale – w jej trakcie – jego prawa mogą zostać jeszcze bardziej ograniczone, niż w przypadku kredytu bankowego. W praktyce, może się okazać, że brak BIK nie jest wart tych utrudnień i kosztów, na które musiał się zdecydować niefortunny pożyczkobiorca. Ostatecznie, pomimo spłaty nawet istotnej części pożyczki, może on utracić nawet finansowany samochód.

Podsumowując, kredyty samochodowe i ich "pożyczkowe" odpowiedniki, to dwa różne rodzaje produktów finansowych. O ile standardowy kredyt udzielany przez bank (nawet samochodowy) jest raczej bezpieczną metodą finansowania zakupu samochodu, to już jego "pożyczkowy" odpowiednik, może narazić na szwank nasz domowy budżet. Wybierając taką ofertę pożyczki, warto sprawdzić, czy brak nadzoru ze strony Biura Informacji Kredytowej, jest faktycznie wart tych wszystkich obostrzeń.