Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Czy lokaty bankowe są opłacalne?

Niskie oprocentowanie lokat bankowych

Lokaty bankowe były dla Ciebie do tej pory świetnym sposobem by zamrozić swoje oszczędności bez ryzyka utraty kapitału? Wiele osób decydowało się na tego typu usługi ze względu na możliwość uzyskania gwarantowanych odsetek. Choć lokaty bankowe nigdy nie przynosiły bardzo dużych zysków, z całą pewnością były formą inwestycji. Na rynku mamy szeroki wybór wśród licznych produktów oszczędnościowych. Zaczynając od lokat terminowych na kilka miesięcy, kończąc na depozytach, których umowa wygasa nawet po kilku latach od jej zawarcia. Oferty te różnią się także sposobem naliczania odsetek oraz szeregiem wymagań które musi spełnić Klient banku.

Nadal popularne lokaty przeżywają jednak zdecydowanie gorszy okres. Coraz niższe oprocentowanie usług zniechęca kolejnych usługobiorców przed lokowaniem pieniędzy w banku. Taka sytuacja wiąże się bezpośrednio z tym, że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła do rekordowo niskiej wartości stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. W dodatku, jak możemy przeczytać na licznych serwisach informacyjnych, w ciągu tego roku stopy procentowe prawdopodobnie wyniosą nawet 1,50%. Jest to wartość niższa od obecnej aż o kolejne 0,50%.

Komu opłaca się skorzystać z ofert banków?

Część osób ma jednak szansę skorzystać na promocjach, które właśnie teraz przyciągają do instytucji nowych Klientów. To jednak krótkotrwałe usługi, a ich celem jest zachowanie płynności finansowej banków do której niezbędne jest pozyskiwanie nowych środków. Jeżeli zatem do tej pory nie zakładałeś lub zakładałaś lokaty w bankach, które oferują promocyjne lokaty, skorzystasz na tym. Tego typu usługi zapewniają nawet 2,00% większe odsetki w skali roku. Pamiętaj jednak, że takie lokaty bankowe najczęściej związane są z ograniczeniami. Wiele banków wyznacza maksymalną kwotę jaka możliwa jest do zdeponowania na założonym rachunku. Ponadto umowy nie trwają zwykle dłużej niż dwa lub trzy miesiące. To zatem krótkotrwała możliwość zapewnienia wysokich odsetek.

Na jakie promocje w szczególności uważać

Jeżeli nieustannie szukasz sposobów by inwestować swoje pieniądze z jak najlepszym skutkiem śledź uważnie zmiany w ofertach. W ubiegłym roku nawet kilka krotnie możliwe było założenie lokaty premiowanej gotówką. To doskonały sposób by nie tylko cieszyć się wyższym oprocentowaniem lokaty ale także zyskać pieniądze, które powiększą kwotę Twojego kapitału. Gdy na rynku pojawi się oferta, która oferuje dodatkowe pieniądze nie wahaj się. To przede wszystkim produkty ograniczone czasowo, zatem najlepszym rozwiązaniem jest szybka reakcja i skorzystanie z takiej oferty przed jej zakończeniem.

Co z lokatami bankowymi na standardowych warunkach?

To ostatnio najczęstsze pytanie, zadawane wśród osób które nie mogą już założyć lokat promocyjnych ze względu na to, że wcześniej skorzystały z innych usług tych banków. Choć tradycyjne lokaty oferują obecnie niewysokie oprocentowanie, nawet ono pomoże zbudować Ci wyższą kwotę oszczędności. Szczególnie teraz gdy pieniądze nie są poddane inflacji, a deflacji, odsetki całkowicie zasilają Twoje konto a wartość pieniędzy nieustannie rośnie.