Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Czy można zarobić na lokacie objętej promocją?

Promocyjne lokaty

Od dłuższego czasu lokaty bankowe nie zapewniają najwyższych odsetek na jakie można liczyć chcąc zdeponować pieniądze w banku. Przez kilka ostatnich miesięcy wszelkie rankingi oraz porównania zostały zdominowane przez dwa produkty oszczędnościowe, które podlegają promocji na nowych, nie związanych z danym bankiem, klientów. Często słysząc o promocjach i okazjach jakie czekają na użytkowników możemy mieć wrażenie, że sama akcja niekoniecznie jest tak atrakcyjna jak wydaje się być przy pierwszym zetknięciu z nią.

Dzisiejszy artykuł ma na celu odpowiedzieć na nurtujące pytanie czy lokaty promocyjne są opłacalne i jeżeli tak, to w jaki sposób z nich korzystać by zyskać jak najwięcej.Nie od dziś wiadomo, że wszelkie działania związane z finansami niosą za sobą liczne konsekwencje i nim zdecydujemy się podpisać umowę, która zobowiązuje nas do współpracy z bankiem, powinniśmy zastanowić się poważnie i podjąć taką decyzję tylko gdy jesteśmy faktycznie jej pewni. Choć lokaty bankowe są wyjątkowymi produktami bankowymi, które umożliwiają zabezpieczenie środków, a także ich oprocentowanie, wybór nieadekwatnej usługi może kosztować usługobiorcę przede wszystkim stratę możliwych do osiągnięcia zysków. Mając wybór depozytu, który zapewnia 5,00% odsetki oraz 3,00% zysk w ciągu roku, bez zastanowienia powinniśmy sięgnąć po lokatę z wyższym oprocentowaniem, nawet jeżeli jest to produkt z którego skorzystamy przez dwa lub trzy miesiące.

Co warto wiedzieć

Banki obecnie nastawiają się na ściągnięcie jak największej ilości nowych użytkowników. Atrakcyjna lokata, która sprawi, że w oddziale banku pojawią się nowi konsumenci prawdopodobnie zakończy się także na sprzedaży większej ilości innych produktów, min. rachunków osobistych czy kart debetowych. Z łatwością można bowiem stwierdzić, że chętniej sięgamy po usługi banku, który jest przez nas znany i sprawdzony. Nic tak nie buduje zaufania i zadowolenia usługobiorcy jak świadomość, że korzysta z najkorzystniejszego na rynku produktu. Lokaty promocyjne poza tym, że są skierowane do zawężonej grupy odbiorców, często posiadają liczne warunki jakie musi spełnić usługobiorca przed rozpoczęciem inwestycji na takim rachunku. Wśród nich najczęstszym ograniczeniem jest maksymalna kwota jaką można zdeponować na lokacie. W przypadku Lokaty Happy Idea Banku jest to 10 000 złotych, taka sama kwota została wyznaczona przez Getin Bank. Jeżeli zatem dysponujemy większymi oszczędnościami nie mamy możliwości ulokować ich w całości na depozycie promocyjnym i zaledwie ich część może zostać zainwestowana w ten sposób. Ponadto warto zwrócić uwagę, że produkty te są krótkoterminowe i ich atrakcyjne warunki kończą się wraz z zakończeniem umowy. Idea Bank podpisuje umowy na trzy miesiące natomiast Lokata na Start w Getin posiada maksymalnie dwu miesięczny termin. Po tym okresie środki zostają automatycznie przedłużone na lokacie tradycyjnej z dużo niższym oprocentowaniem. Warto więc zastanowić się nad innym, bardziej atrakcyjnym depozytem by nie stracić i utrzymać korzystną wartość odsetek.

O czym pamiętać

Spełniając warunki banku możemy bez obaw założyć lokatę dla nowych konsumentów, daje ona przewagę często nawet 2,00% w skali roku – co jest oczywiście bardzo dobrym wynikiem. Należy jednak skrupulatnie pilnować terminu w którym nasze oszczędności zostaną poddane mniejszemu oprocentowaniu. Po tym okresie możemy ponownie przeszukać oferty banków i jest duże prawdopodobieństwo, że uda nam się znaleźć kolejny konkurencyjny produkt. W przypadku usług bankowych promocje nie zawsze wiążą się z ukrytymi kosztami czy warunkami, które są niemożliwe do spełnienia. Lokaty terminowe są świetnym sposobem gdy rzeczywiście chcemy rozpocząć świadome zarządzanie pieniędzmi i szukamy odpowiedniego zabezpieczenia oszczędności. Dzięki promocyjnym oprocentowaniom można zapewnić sobie przynajmniej kilka miesięcy z wyjątkowo dobrym zarobkiem od zamrożonych środków. Obecnie, gdy ciężko znaleźć tak dobre oferty, jest to jedna z nielicznych opcji, która skłania do cierpliwego oczekiwania na powrót wyższych odsetek.