Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Czym charakteryzują się najlepsze lokaty bankowe

Chcąc otworzyć lokatę często wybieramy się do banku, by porozmawiać z doradcą, dlatego też warto mieć wiedzę czym charakteryzują się najlepsze lokaty, choćby po to by, wiedzieć co doradca próbuje nam sprzedać. Oczywistym jest i nawet laik w kwestiach finansowych powie, że najlepsze lokaty bankowe to te, które są korzystne dla klienta, a nie dla banku. Warto poznać cechy najlepszych lokat bankowych, by wiedzieć, które z nich są mało korzystne dla naszych kieszeni, dowiedzieć się jak znaleźć te najlepsze.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Każdy powie, że najlepsza lokata to ta najwyżej oprocentowana, jednakże nie zawsze tak jest. Bankowcy wiedzą o tym, że tak myślimy i skonstruowali oferty w ten sposób, że obecnie wcale nie najwyższe oprocentowanie świadczy o wartości lokaty. Wysokie oprocentowanie jest tym, co ma kusić i przyciągać Klientów, natomiast przy bliższym zapoznaniu się z ofertą okazuje się, że jest ona obarczona mnóstwem dodatkowych warunków i ograniczeń. Najczęściej spotykanymi ograniczeniami są na przykład maksymalna wysokość lokaty, konieczność otwarcia do lokaty ROR, czy też deklarowana wysokość oprocentowania dotyczy wyłącznie nowych Klientów.

Chcąc znaleźć godną uwagi lokatę, warto zapoznać się z ofertami mniejszych banków, które chcąc pozyskać kapitał niezbędny celem udzielania kredytów (z czego żyją) szukają Klientów zainteresowanych otwarciem lokaty, by od nich ten kapitał pozyskać. Możliwości pozyskania Klienta przez mały bank są dość ograniczone, zatem często można w nich spotkać bardzo atrakcyjne oferty lokat.

Jednak chcąc ulokować oszczędności na lokacie w banku warto wiedzieć więcej na temat tego, czym ona jest.

Lokata bankowa to umowa Klienta z bankiem, w której Klient zobowiązuje się w momencie jej zawarcia do wpłaty na rachunek banku określonej sumy pieniędzy. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci Klientowi ulokowane środki wraz z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Lokatę można najczęściej założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy, chociaż są tutaj pewne rozbieżności zależnie od banku. Oprocentowanie lokaty, które może nam zaproponować bank jest często uzależnione od tego, jaką sumę pieniędzy chcemy ulokować Im więcej ulokujemy, tym wyższe oprocentowanie zaproponuje nam bank. Jednakże są tutaj widełki tak w maksymalnych wysokościach lokat, jaki i w oprocentowania. Zaletą lokaty bankowej jest przede wszystkim bezpieczeństwo naszych ulokowanych oszczędności, gwarantem jest tutaj Bankowy Fundusz Gwarancyjny, poza tym z góry wiemy, ile zarobimy przez określony czas. Poza tym wartym podkreślenia jest niski kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej, wynoszący najczęściej minimum 1 000 zł oraz szybka, niewymagająca czasu i specjalistycznej wiedzy lokata kapitału.