Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Czym jest kredyt hipoteczny

Od wielu już lat na polskim rynku trwa boom na nieruchomości. Z roku na rok nowych mieszkań pojawia się coraz więcej i jak się okazuje wiele z nich jest finansowanych kredytem hipotecznym. Jak się jednak okazuje nie każdy tak naprawdę wie co to jest kredyt hipoteczny i co powinniśmy o nim wiedzieć zanim podejmiemy tak ważną dla nas decyzję, która pozostanie z nami na wiele długich lat.

Decyzję o kupnie mieszkania czy też o budowie domu zazwyczaj podejmujemy tylko raz w życiu. Wiele z nas tak pokaźnej inwestycji nie jest w stanie sfinansować z własnej kieszeni i z własnych środków, dlatego też zazwyczaj na ten cel bierzemy kredyt hipoteczny ze spłatą rozłożoną na co najmniej 20 lat, a czasami jeszcze więcej. A zatem czym jest kredyt hipoteczny i na co powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku kiedy chcemy skusić się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny inaczej zwany jest również kredytem mieszkaniowym to długoterminowy kredyt bankowy, przeznaczony jest on zawsze na kupno konkretnej nieruchomości, zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej nieruchomości, której zakup lub budowa jest finansowana tym kredytem. W sytuacji kiedy tematy te są nam obce bądź też nie mamy czasu aby móc poświęcić go na odwiedzanie banków powinniśmy skorzystać z pomocy doradcy który z pewnością rozjaśni wszystkie nasze wątpliwości i co więcej pomoże w podjęciu najkorzystniejszej dla nas decyzji.

Co znaczy, że kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym?

Kwota kredytu hipotecznego wynosi zazwyczaj co najmniej kilkaset tysięcy złotych. W związku z tym kredyt ten jest udzielany na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, w chwili obecnej polskie banki udzielają kredytów mieszkaniowych nawet na 35 lat.

Najlepiej jeżeli na kredyt hipoteczny zdecydujemy się na 15-20 lat. Dłuższy okres kredytowania, oznaczał będzie dla nas ogromne odsetki, a zatem jeżeli tylko stać nas na spłatę odrobinę wyższej raty, dobrym rozwiązaniem da nas będzie skrócenie okresu kredytowania. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto jest również skorzystać z kalkulatorów kredytowych bądź też porównywarek dostępnych w internecie. Korzystanie z nich jest bardzo proste, wystarczy tylko wprowadzić kilka ważnych danych i wyszukiwarka wybierze dla nas najciekawsze oferty spełniające nasze oczekiwania.

Co to jest zabezpieczenie hipoteczne?

Jak się okazuje zabezpieczeniem kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania czy budowę domu jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej prowadzonej przez sąd dla danej nieruchomości. Księga wieczysta jest dokumentem opisujący stan prawny danej nieruchomości. Dzięki zawartym w niej informacjom będziemy mogli sprawdzić jakie prawa i komu przysługują do danej nieruchomości. Hipoteka zawarta w czwartym rozdziale każdej księgi wieczystej służy zabezpieczeniu kredytu hipotecznego i pozwoli ona na dochodzenie wierzytelności z nieruchomości, niezależnie bez względu na to czyją jest ona własnością.