Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Czym są lokaty bankowe?

Lokaty bankowe zwane również depozytem bankowym, to jeden z najbardziej znanych produktów finansowych obecnych na rynku. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek oszczędności, nierozsądne jest trzymanie ich na koncie osobistym ROR. Wpłacenie całej sumy na lokatę pozwoli pracować zaoszczędzonym pieniądzom. Do wyboru mamy zarówno lokaty terminowe jak i inwestycyjne. Jak wybrać najodpowiedniejszy produkt oszczędnościowy? Założenie lokaty w banku jest bardzo łatwym procesem. Jedyne co musimy zrobić, to wpłacić wcześniej ustaloną kwotę na lokatę bankową. Okres trwania lokaty ustalamy sami. Do wyboru mamy zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i te, gdzie całą zaoszczędzoną kwotę wraz z odsetkami, możemy wypłacić dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach.

Lokaty krótko i długoterminowe

Lokaty bankowe przynoszą korzyści zarówno dla ich właćicieli jak i banku. Te ostatnie oferują lokaty, gdyż dzięki temu są w stanie pozyskać kapitał, który następnie mogą zaoferować swoim klientom w postaci kredytów i pożyczek. Obecnie na rynku mamy kilka najpopularniejszych rodzajów lokat bankowych. Należą do nich m. in. lokata terminowa. Okres jej trwania kończy się w z góry określonym terminie. Lokaty terminowe możemy podzielić na jednodniowe, które zakładane są przeważnie w przypadku dużej kwoty depozytu, a także tygodniowe oraz roczne. Każda lokata może być nieodnawialna, w tym przypadku kończy się w czasie określonym z góry, lub odnawialna, która jest przedłużana automatycznie po upływie terminu lokaty.Wszyscy ci, którzy dysponują większą gotówką, powinni zainteresować się tzw. lokatą rentierską. W tym przypadku możliwa jest wypłata odsetek np raz w miesiącu bądź raz na kwartał.

Oprocentowanie lokat

Lokaty bankowe określane mianem lokat nocnych, pracują na nasz zysk, jak sama nazwa wskazuje, tylko przez jedną noc. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu większej kwoty pieniędzy, nie powinniśmy rezygnować z negocjacji, dzięki czemu możemy zawalczyć o lepsze warunki oprocentowania. Oprocentowanie lokaty progresywnej z kolei narasta np. co miesiąc. Jest to lokata, którą można zakończyć nawet w trakcie jej działania, bez ryzyka utraty odsetek. Jeżeli podejmiemy decyzję o wcześniejszym zerwaniu umowy, zarobione odsetki naliczane będą za każdy zakończony miesiąc, według właściwego oprocentowania. Jeżeli podejmiemy decyzję o założeniu lokaty, należy przede wszystkim bardzo skrupulatnie przeanalizować oprocentowanie najbardziej popularnych produktów na rynku. Lokaty bankowe są dziś jednymi z najczęściej oferowanych możliwości inwestycyjnych. Warto wiedzieć, że oprocentowanie żadnej z nich nie jest dowolnie ustalane przez żadną z dostępnych placówek bankowych. Są w znacznej mierze uzależnione od aktualnych stóp NBP. Wraz z ich wzrostem, zwiększa się oprocentowanie lokat, jak również kredytów. Wielu z nas nie do końca również zdaje sobie sprawę z różnic pomiędzy kontami oszczędnościowymi a lokatami bankowymi. Są one jednak dość znaczące. Lokata bankowa jest umową zawieraną pomiędzy stronami, w tym przypadku klientem a bankiem, na konkretny, ustalony z góry okres czasu. Konto oszczędnościowe z kolei to swego rodzaju dodatkowy, oprocentowany rachunek, na który możemy wpłacać i wypłacać pieniądze w dowolnej chwili. Jednak w tym przypadku oprocentowanie bywa zmienne, co oznacza mniej więcej tyle, że w każdej chwili mogą ulec zmianie warunki umowy. Co najważniejsze- nie zawsze z korzyścią dla nas. Dlatego też dokładne zapoznanie się z procedurami wydaje się tu warunkiem koniecznym przed podjęciem konkretnej decyzji dotyczącej zdeponowania swoich oszczędności na lokacie.