Deflacja a rzeczywiste oprocentowanie lokat w bankach
Zyskujemy czy tracimy?
Dla osób, które oszczędzają termin deflacji jest jednym z najkorzystniejszych. Dzięki temu, że od lipca bieżącego roku, ceny produktów na naszym rynku stopniowo maleją, wartość pieniędzy rośnie, każda zaoszczędzona złotówka nie traci na swojej wartości a wręcz przeciwnie umacnia się i z każdym dniem możemy nabyć za nią więcej. To najlepszy okres do rozpoczęcia systematycznego oszczędzania i obserwowania jak pomimo niewielkiego oprocentowania depozytu pieniądze faktycznie zyskują, nie tylko zabezpieczając swoją wartość.
Jak deflacja wpływa na oprocentowanie lokat bankowych?
Pomimo tego, że nie doświadczamy zmian bezpośrednio w oprocentowaniu lokat, możemy stwierdzić, że deflacja wpływa korzystnie na ulokowane pieniądze. W przypadku inflacji, gdy ceny nieustannie zwiększają się a wartość gotówki zmniejsza się, oprocentowanie lokaty ma za zadanie przede wszystkim pozwolić zachować nam stałą wartość oszczędności. Obecnie dzięki deflacji nasze pieniądze przeciwnie, nie tracą na wartości i odsetki jakie otrzymujemy powiększają nasz kapitał. Wielu analityków finansowych, wskazuje, że to najlepszy okres aby zacząć myśleć o oszczędzaniu i przekonać się do tego, że nawet niewielkie sumy pieniędzy odkładane systematycznie mogą przynieść realny zysk, który będzie dla nas zauważany i okaże się motywacją do aktywnego oszczędzania w przyszłości.
Lokaty bankowe i ich oprocentowanie to wciąż aktualny temat dla wielu Polaków. Chętnie sięgamy po sprawdzone produkty zaufanych instytucji i decydujemy się na mniejsze zyski kosztem zabezpieczenia finansów. W momencie gdy jesteśmy świadkami deflacji nawet konta oszczędnościowe, które są znacznie mniej atrakcyjne niż lokaty, przynoszą zyski klientom, którzy z nich korzystają. Pomimo tego, że wiele osób wciąż pamięta depozyty z oprocentowaniem wyższym niż 6%, nie przynosiły one takich profitów jak obecnie najlepiej oprocentowane lokaty bankowe. Było to spowodowane inflacją, która nieustannie oddziaływała na środki finansowe.
Deflacja i mój osobisty budżet
Musimy pamiętać, że statystyki podawane min. przez GUS nie są informacjami, które będą w 100% odwzorowywać sytuację naszych osobistych finansów. Na deflację, o której obecnie w naszym kraju jest bardzo głośno, wpływa wiele czynników. Mogą być one jednak w żaden sposób nie powiązane z tym na co przeznaczamy nasze dochody i nie odczujemy spadku cen bezpośrednio planując i analizując nasz budżet. Warto zatem przeanalizować sytuację według własnych potrzeb i na bieżąco porównywać sytuację na rynku.
Czy warto oszczędzać na lokacie bankowej?
Oszczędzanie jest pomimo rosnącego zainteresowania, wciąż bardzo niedocenione w Polsce. Każda forma która ma na celu oszczędzanie, świadome zarządzanie finansami jest niezwykle korzystna. Dzięki temu mamy nie tylko większą kontrolę nad własnym budżetem ale także uczymy się układać długoterminowe plany związane z majątkiem jaki posiadamy. Nawet drobne sumy odkładane systematycznie mogą przyczynić się do tego, że w przyszłości zapewnimy sobie bezpieczeństwo finansowe. To ważne aby wyznaczyć sobie konkretny cel i realizować go w miarę swoich możliwości. Lokaty bankowe gwarantują, że środki jakie przekażemy na depozyt nie będą narażone, a po zakończeniu umowy otrzymamy całość kapitału wraz z odsetkami. Idea takiego oszczędzania oraz inwestowania gotówki jest najbliższa wielu Polakom, którzy niechętnie decydują się na inne formy lokowania pieniędzy.