Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Dlaczego warto pracować nad zdolnością kredytową?

Każdy świadomy kredytobiorca powinien podejść poważnie do pracy nad zdolnością kredytową. Dlaczego to taka ważna perspektywa przy nawiązywaniu współpracy z firmami pożyczkowymi? W artykule otrzymasz praktyczny poradnik o tworzeniu pozytywnej zdolności kredytowej.

Praca nad zdolnością kredytową w praktyce

Przede wszystkim właściwa zdolność kredytowa zależy od poziomu dochodów (realnych). O co chodzi z realnymi dochodami? Kredytobiorca przedstawia nie tylko dochody, ale również rzeczywiste koszty utrzymania gospodarstwa domowego. W praktyce to bardzo poważny problem. Nawet przy dużych zarobkach można charakteryzować się bardzo wysokimi kosztami utrzymania, co uniemożliwia podjęcie solidnych kwot kredytu gotówkowego. Z tego powodu im bardziej obniżysz koszty utrzymania gospodarstwa domowego, tym po większą kwotę kredytu gotówkowego sięgniesz w bankach detalicznych lub firmach pożyczkowych. Zdolność kredytowa to także czysta historia w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) i w bazie Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Akurat BIK dotyczy wszystkich zobowiązań kredytowych (pożyczki ratalne),natomiast BIG odnosi się, np. do mandatów, opóźnień w spłacie czynszu, mandatów. W aktualnych warunkach funkcjonowania banków detalicznych informacja o kredytobiorcy jest bardzo szczegółowa. Ukrycie pewnych zaległości jest praktycznie niemożliwe ze względu na rozbudowane procedury weryfikacyjne.

Na co wpływa pozytywna zdolność kredytowa?

Pozytywna zdolność kredytowa jest obowiązkowa, jeżeli chcesz korzystać regularnie z bardzo dużych, maksymalnych kredytów gotówkowych. W Polsce limit na kredyt gotówkowy udzielany przez bank detaliczny to trochę ponad 200 000 złotych. Im mniejsza zdolność kredytowa, tym niższa wskazana kwota kredytu gotówkowego. Do tego kredytobiorca charakteryzujący się dobrą zdolnością kredytową negocjuje warunki oprocentowania, prowizji, czy inne opcje w umowie. Bankom detalicznym i firmom pożyczkowym szczególnie zależy na utrzymaniu dobrych kredytobiorców ze względu na stabilność budowania dochodów. Czy pracujesz nad zdolnością kredytową i dostrzegasz perspektywy negocjacyjne przy dużych dochodach miesięcznych i ograniczeniu kosztów utrzymania gospodarstwa domowego?