Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Dywersyfikacja lokat bankowych

Ograniczenie ryzyka, nawet podczas oszczędzania to bardzo dobra strategia. Czy dywersyfikacja lokat bankowych to dobre podejście i czy podczas zakładania lokaty występuje w ogóle niepewność? Artykuł wyjaśnia najważniejsze założenia dywersyfikacji funduszy, wskazuje na potencjał wartościowego oszczędzania i doradza w aspektach wyboru solidnych lokat bankowych.

Bezpieczeństwo oszczędzania to najważniejsza właściwość budowania przyszłości

Lokata bankowa to instrument bezpieczny, jednak banki detaliczne w Polsce to przede wszystkim instytucje uzależnione od kapitału zagranicznego. Prawo międzynarodowe i normy finansowe ulegają dynamicznym zmianom. Pojawiają się nawet pomysły o tym, aby pieniądze klientów wchodziły w potencjał ratunkowy dużych instytucji, głównie banków detalicznych. Dla przeciętnego człowieka, który ma kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy odłożonych na lokatach bankowych to duży problem. Lokaty bankowe należy zatem zakładać w kilku, a nawet kilkunastu bankach. Pamiętaj, że lokata założona na dłużej okazuje się bardziej opłacalna pod względem oprocentowania. Rozkładaj zatem cały kapitał na kilka lokat i wykorzystuj specyficzne promocje. W niektórych bankach detalicznych masz do czynienia z promocjami na lokaty progresywne, inne banki posiadają ciekawe odsłony lokat ze zmiennym oprocentowaniem. Jeżeli jesteś lojalnym klientem konkretnego banku zastanów się nad promocjami lojalnościowymi, porozmawiaj z konsultantem, monitoruj newslettery. Możesz obecnie odnawiać lokaty bankowe automatycznie lub przelewać zysk bezpośrednio na rachunek osobisty. Najlepiej oczywiście nie wykorzystywać zysków, ale stosować budowanie kapitału na zasadach procentów składanych.

Akceptacja większego ryzyka i łączenie lokat z instrumentami rynku kapitałowego

Jeżeli lubisz większe ryzyko zapoznaj się z lokatami bankowymi połączonymi z instrumentami rynku kapitałowego, funduszami inwestycyjnymi, obligacjami korporacyjnymi, a nawet z rynkiem nieruchomości. Przy zakładaniu lokaty bankowej sprawdź koniecznie, czy nie musisz otwierać przy okazji rachunku osobistego lub spełniać innych warunków. Im mniej zobowiązań przy zakładaniu lokaty bankowej, tym lepiej z perspektywy przeciętnego klienta.