Jak dobrze podejść do wypełnienia wniosku kredytowego?
Prawidłowe wypełnienie wniosku kredytowego zwiększa szanse na bezproblemowe podpisanie umowy o kredyt hipoteczny, ale o jakich zasadach powinieneś pamiętać przed zabraniem się do uzupełniania formularza?
Podstawowe formalności przy kredycie hipotecznym
We wniosku kredytowym nie powinieneś składać fałszywych oświadczeń, ponieważ to rzeczywiście przestępstwo zagrożone karą do 5 lata więzienia maksymalnie, według kodeksu karnego. Nieprawdziwe informacje to nawet zaniżenie kosztów utrzymania. Bank i tak posiada własne tabele statystyczne, szczegółowe dane do oceny kredytobiorców, więc pomijanie lub naciąganie pewnych kwestii to praktycznie gwarancja wykluczenia z rynku kredytowego, bez wspominania o innych, poważniejszych konsekwencjach. Jeżeli nie wiesz, jak wypełnić konkretne pola skieruj się do niezależnego doradcy kredytowego, ewentualnie do analityka w banku detalicznym. To najczęściej spotkanie całkowicie bezpłatne umożliwiające rozpoznanie norm stosowanych przez konkretną placówkę. Przed wypełnieniem wniosku kredytowego skompletuj obowiązkowe dokumenty. Braki w dokumentacji to opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku i w wypłacie środków. Nie jest również ważne, w jaki sposób składasz wniosek kredytowy, czy w formacie stacjonarnym, czy online.
Co powinieneś sprawdzić i na co się przygotować?
Przed wypełnieniem wniosku o kredyt hipoteczny sprawdź koniecznie, czy posiadasz aktualny dowód osobisty. Można powiedzieć, że do obsługi kredytów hipotecznego potrzebujesz potwierdzenie wiarygodności ekonomicznej. Inne dokumenty obowiązują przy transakcji na rynku pierwotnym, a inne na wtórnym. Również inne przy standardowym zakupie mieszkania, a inne w ramach budowy domu. Pamiętaj, że niektóre zaświadczenia (oświadczenia) pozyskujesz bezpośrednio od pracodawcy, co wiąże się w wielu przypadkach z opóźnieniami generowanymi przez księgowość. Na wszystkie sprawy związane z kredytem hipotecznym daj sobie po prostu więcej czasu, bo pewne opóźnienia na pewno się pojawią. Pomimo niskich stóp procentowych notowanych w gospodarce banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów hipotecznych, szczególnie w branżach zagrożonych zamknięciem, z ograniczoną płynnością. Ceny nieruchomości również zmieniają się z dnia na dzień, co generuje dodatkowe ryzyko przy większej transakcji.
Najważniejsze sprawy przed kredytem hipotecznym
Wiarygodność ekonomiczna, prawidłowo wypełniony wniosek kredytowy, uczciwe przedstawienie wszystkich informacji, uzbrojenie się w cierpliwość, złożenie wniosku do minimum 3-4 placówek to podstawowe założenia dotyczące pozyskiwania kredytu hipotecznego.