Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Jak wybrać odpowiednią lokatę bankową?

Najlepsza lokata

Lokata bankowa to coś, co przeciętnemu człowiekowi kojarzy się z pomnażaniem pieniędzy. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy inwestując w ten sposób swoje oszczędności rzeczywiście jesteśmy w stanie dobrze zarobić? Odpowiedzi na te pytania mogą być zarówno twierdzące, jak przeczące, ponieważ to, czy zarobimy na lokacie bankowej w dużej mierze nie zależy tylko od nas, ale także od ogólnej kondycji naszej gospodarki. Ale zacznijmy od początku.

Oprocentowanie, odsetki kapitalizacja

To trzy główne czynniki, od których zależy ostateczny zysk klienta. Każda lokata bankowa jest odpowiednio oprocentowana i to od nas zależy, jak rodzaj oprocentowania wybierzemy. W dzisiejszych czasach, gdy lokaty nie są już tak wysoko oprocentowane jak jeszcze kilka lat temu (gdy stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej – ze względu na lepszy stan krajowej gospodarki – sięgały wyżej niż dziś) najbezpieczniej jest chyba wybierać lokaty z oprocentowaniem stałym – ze stałym, niezmiennym procentem, który nie wzrasta ani nie maleje wraz ze wzrostem bądź obniżeniem stóp procentowych. Od poziomu, na jakim znajdują się stopy procentowe zależy w dużej mierze oprocentowanie zmienne – procenty teoretycznie mogą wzrosnąć, lecz takiej pewności nigdy nie mamy, zatem ponosimy pewne ryzyko, decydując się na takie rozwiązanie. Ryzyko to niestety nie zawsze się opłaca. Banki oferują dziś naprawdę różne typy oprocentowania, dlatego wybierając konkretną lokatę, musimy być w pełni świadomi tego, z czym nasz wybór może się wiązać. W takim wypadku dobrym wyjściem jest porada specjalisty z zakresu zarządzania finansami, zwłaszcza w wypadku, gdy dysponujemy rzeczywiście sporą gotówką.

Decydując się na inwestowanie środków pieniężnych w lokatę bankową należy też pamiętać, że ważna jest nie tylko rodzaj i wysokość oprocentowania, ale również okresy kapitalizacji – czas w którym odsetki doliczane są do naszego kapitału początkowego i również zaczynają pracować na ostateczny zysk. Nierzadko to ilość kapitalizacji jest bardziej istotna niż procent lokaty, ponieważ to dopiero na kapitalizacji odsetek realnie zarabiamy. Warto zatem wybrać lokatę z niższym oprocentowaniem, ale częstą kapitalizacją aniżeli poddać się reklamie wysokiego oprocentowania, którym kuszą nas konkurujące ze sobą banki. Dziś oferta lokat jest bardzo zróżnicowana, dlatego nie warto poddawać się emocjom i dawać sobą manipulować. Trzeźwość umysłu i czysta kalkulacja pomogą nam podjąć najwłaściwszą decyzję.

Wydawać by się mogło, że lokaty bankowe to sposób na inwestowanie tylko dla ludzi posiadających spore środki finansowe, które muszą zostać zamrożone na dłuższy czas. Nic bardziej mylnego. Lokaty są długo- jak i krótkoterminowe, dlatego każdy znajdzie taką, która sprosta jego oczekiwaniom. Nawet jeśli dysponujemy niewielkimi środkami finansowymi, jesteśmy w stanie zarobić. Wystarczy wybierać z głową.