Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Konsolidacja - dla kogo

W ostatnich latach bardzo modnym i popularnym rozwiązaniem okazuje się być kredyt konsolidacyjny, coraz częściej i chętnie sięgamy po to rozwiązanie. Konsolidacja kredytów to nic innego jak połączenie zaciągniętych wcześniej kredytów w jedno większe i na nowych warunkach, czy to się opłaca? Myślę, że jak najbardziej, zobacz sam ile osób decyduje się na takie rozwiązanie. Oznacza to, że kilka różnych instytucjach finansowych zamieniamy w jedno większe, zwane kredytem konsolidacyjnym bądź też potocznie oddłużeniowym. Dokonując konsolidacji będziemy płacić tylko jedną ratę do jednego banku w którym zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny, natomiast ten bank będzie spłacał zaciągnięte przez nas wcześniej kredyty bądź pożyczki. Decydując się na konsolidacje zależy nam często również na tym, aby dokonać zmniejszenia miesięcznej raty, rata jest wówczas niższa niż suma dotychczasowych rat, które spłacaliśmy.

Konsolidacja kredytów polega na połączeniu zaciągniętych wcześniej zobowiązań w jedno większe i na zupełnie nowych warunkach. Oznacza to, że należności w kilku różnych instytucjach finansowych zostają zamienione na jeden większy kredyt zwany kredytem konsolidacyjnym bądź też potocznie oddłużeniowym. Po dokonanej konsolidacji będziemy płacić tylko jedną ratę do banku w którym zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny, natomiast ten bank spłaci zaciągnięte przez nas wcześniej kredyty bądź pożyczki. Często na konsolidację decydujemy się po to by zrobić tak zwany porządek w swoim domowym budżecie i nie spłacać kilku rat a jedną, bądź też po to by poprawić swoją sytuację finansową gdyż konsolidacja oznacza także mniejszą ratę miesięczną. Nowa rata jest niższa niż suma dotychczasowych rat, poprzez obniżenie kosztów obsługi zadłużenia, a częściowo również poprzez zmianę czyli wydłużenie okresu kredytowania.

Dla kogo konsolidacja jest najlepszym rozwiązaniem

Konsolidacja kredytów tak samo jak wszystkie inne kredyty posiada swoje wady i zalety. Rozwiązanie to nie jest również przeznaczone dla wszystkich. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie przeznaczone głównie dla osób które spłacają już kilka różnych zadłużeń. A w związku z tym posiadają również związane z tym problemy logistyczne z obsługą kredytów związane z koniecznością pamiętania o kilku różnych terminach, a także wysokościach rat. Jednym słowem taka sytuacja może sprawić ogromny chaos w naszym domowym budżecie i w pewnym momencie ciężko będzie nam nad tym wszystkim zapanować. Innym czynnikiem jest także oszczędność po konsolidacji miesięczna rata może być znacznie mniejsza co ważne jest dla osób które nieco zagalopowały się podczas zaciągania nowych kredytów.

Chcąc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego musimy mieć świadomość tego, że dla banku najistotniejsza będzie nasza zdolność kredytowa. Im zdolność będzie wyższa tym wyższa będzie również nasza szansa na otrzymanie korzystnych warunków spłaty. Niestety w sytuacji kiedy spłacamy zadłużenie zaciągnięte w innych instytucjach finansowych np. chwilówki, pomysł ten nie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Niestety większość banków nie chce konsolidować tego typu kredytów czy pożyczek. Pamiętajmy również o tym, że posiadając odpowiednio wysoką zdolność kredytową będziemy mogli otrzymać kredyt konsolidacyjny w większej kwocie niż suma naszych zadłużeń, co oznacza, że nadwyżkę będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel.

Na co zwrócić uwagę decydując się na konsolidację

Składając wniosek o konsolidację musimy posiadać przynajmniej dwa zobowiązania. A zatem tego typu pożyczka to kredyt dla zadłużonych. Chcąc skorzystać z konsolidacji powinniśmy zapytać czy dany bank konsoliduje kredyty i pożyczki które akurat posiadamy. Sprawdźmy również, czy koszty kredytu po skonsolidowaniu w porównaniu z dotychczasowymi będą niższe.