Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Koszty przy kredycie krótkoterminowym

Akurat pożyczka gotówkowa to rozwiązanie stosunkowo opłacalne, nawet pod względem kształtowania kosztów pozaodsetkowych. O tych podyskutujemy chwilę na łamach poniższego artykułu. Zobaczysz, czy warto angażować się w ogóle w zadłużenie krótkoterminowe i z czego wynikają niższe koszty w stosunku, np. do długoterminowych kredytów hipotecznych?

Kredyt gotówkowy, a zestawienie głównych kosztów

Kredyt gotówkowy przy dobrej zdolności kredytowej nie wymaga wnoszenia majątkowych zabezpieczeń. To jeden z ciekawszych punktów, ponieważ kredytobiorca z optymalnym poziomem dochodu otrzymuje pożyczkę gotówkową właściwie od ręki, często nawet bez prowizji. Wiele banków detalicznych rozwija cykliczne promocje właśnie w obszarze bezprowizyjnym, co zachęca nawet do wypróbowania tej formy zadłużenia. Prowizja za udzielenie pożyczki gotówkowej dochodzi w niektórych instytucjach do 25% ze względu na uwarunkowania ustawy antylichwiarskiej, ale to maksymalne widełki. Po porównaniu ofert kredytów gotówkowych w multimedialnych narzędziach znajdziesz znacznie tańsze oferty. Pamiętaj, że wszelkie koszty dodatkowe odejmuje się od kwoty kredytu gotówkowego. Z tego powodu pilnuj, jakiej kwoty ogólnie potrzebujesz, aby nie okazało się, że otrzymasz mniej środków niż zakładałeś na początku. To bardzo popularny błąd wśród kredytobiorców. Ponowna zmiana warunków umowy to tylko niepotrzebny stres i dodatkowe formalności. Niektóre banki detaliczne naliczają opłaty za płatności, czy nawet za rozpatrzenie wniosku. Nie jest to dobra praktyka i raczej takich instytucji finansowych należy unikać. Przy wielu kredytach gotówkowych trzeba niestety uruchomić dodatkowo płatne konto osobiste, ale to z reguły najmniejszy problem. Koszty pozaodsetkowe reguluje w kraju ustawa antylichwiarska, czy ustawa o kredycie konsumenckim określająca konkretne limity kwot pożyczki gotówkowej.

Kwestia ubezpieczenia kredytu gotówkowego

Ubezpieczenia w kredycie gotówkowym nie trzeba uruchamiać, chociaż to całkiem przydatna opcja. Niestety zwiększa, często drastycznie koszty całej umowy. Z tego powodu to raczej narzędzie dedykowane kredytobiorcom świadomym ewentualnego ryzyka przy spłacie. Nagła utrata zatrudnienia i ubezpieczenie to jeden z najlepszych ratunków, ponieważ wtedy ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za regulowanie zobowiązania. Porównywanie kosztów w kredytach gotówkowych jest właściwie obowiązkowe, jeżeli zamierzasz długoterminowo korzystać z różnych form zadłużenia. Co myślisz o kwestiach kosztów pozaodsetkowych w umowach o pożyczki gotówkowe?