Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Kredyt bankowy a kredyty gotówkowe.

Podstawowym krokiem, aby otrzymać kredyt gotówkowy w banku, jest wystąpienie z wnioskiem o jego udzielenie. Kiedy uda się nam przebrnąć przez procedurę weryfikacji i oceny naszej zdolności do spłaty zobowiązania możemy podpisać umowę o kredyt i zacząć korzystać z dostępnych środków. Poprzez określenie „umowa kredytowa” rozumie się okoliczność, w której bank przekazuje kredytobiorcy określoną gotówkę na wyszczególniony cel lub pozostawiając dowolność jej realizowania. Rola kredytobiorcy również jest określona zgodnie z podpisaną umową, którą definiuje ustawa. Zobowiązuje kredytobiorcę do regularnego spłacania rat kredytu wraz z wynikającymi odsetkami.

To, co jest podstawowym wyróżnikiem kredytów gotówkowych spośród produktów bankowych to możliwość wydawania pieniędzy bez konieczności działania w określonym celu. W ofertach, jakie reklamują banki, często możemy usłyszeć jeden z argumentów „na dowolny cel”. Trzeba przyznać, że to całkiem uczciwe zachowanie. Jako kredytobiorcy nie musimy dostarczać informacji do banku, natomiast banki nie inwigilują pożyczkobiorców, jak kształtują swoje plany finansowe. Ale prawdą jest, że nie otrzymujemy nic za darmo, zawsze banki oczekują od nas coś w zamian?

Inną cechą charakterystyczna w kredycie gotówkowym jest jego wartość. Jest kredytem zdecydowaniem droższym niż np. kredyt na mieszkanie. Zarówno oprocentowanie takiego kredytu, jak i wszelkie niezbędne prowizje przewidziane przez pożyczkodawcę są zdecydowanie większe. Jest to spowodowane faktem swoistego zabezpieczenia banków, bo przecież gwarancja płynności z naszej strony są jedynie nasze osobiste dochody, a wiadomo, nagłe sytuacje swoich ofiar nie wybierają. Banki zdają sobie sprawę z takiego zagrożenia, dlatego odzwierciedlają to w sposobie oprocentowania kredytu.

Niekiedy warunkiem uzyskania gotówki jest okoliczność wykupienia ubezpieczenia kredytowego. Nie zawsze jest tak, że jest ono nieopłacalne i nie musimy się na niego zgodzić. Ubezpieczenie samo w swojej idei jest korzystne dla obu stron, lecz warto zawsze osobiście przekonać się jakie warunki musi spełnić bank i kredytobiorca. W dzisiejszej bankowości raczej przyjęło się, że ubezpieczanie jest obowiązkowe, a jeżeli się na nie zgodzimy, kredyt nie zostanie nam udzielony.

RRSO czym jest?

RRSO to wskaźnik, który chyba najbardziej okazuje się tajemniczy i w wokół jakiego powstają rozmaite domysły. Oczywiście wynika to z braku zainteresowania tym określeniem. Mówiąc najkrócej RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która spina wszelkie koszty kredytowe a wyrażona jest w skali procentowej. Kierując się tym współczynnikiem, podczas szukania kredytu gotówkowego możemy założyć, że im większy wskaźnik RRSO tym nasze zobowiązanie kredytowe będzie tańsze. Wszelkiego rodzaju porównywarki kredytowe zawierają funkcje określającą ten wskaźnik, więc łatwiej jest wyselekcjonować takie kredyty, które procentowo są na najwyższym poziomie.