Kredyt gotówkowy - z czego wynikają koszty okołokredytowe?
Koszty okołokredytowe często spędzają nam sen z powiek, okazuje się bowiem, że często musimy płacić znacznie większą sumę niż pożyczyliśmy, dlaczego tak jest? Co jeszcze musimy zapłacić oprócz faktycznej kwoty kredytu, którą otrzymujemy od banku biorąc kredyt gotówkowy?
Oprocentowanie kredytu
Pierwszą kwestią jest oprocentowanie, czyli koszt kredytu, w zależności od sumy, od tego czy jesteśmy osobą prywatną czy firmą, oraz od banki kwota oprocentowania może być bardzo różna, często banki oferują kredyty, w których oprocentowanie wynosi zero procent, ale to wcale nie oznacza, że zapłacimy tyle, ile pożyczyliśmy. Dlaczego? Dlatego, że oprocentowanie to nie jedyne koszta z jakimi musimy się liczyć decydując się na wzięcie kredytu.
Prowizja i ubezpieczenie banku
Kolejną kwestią jest prowizja, oraz opłata bankowa. Specyficzny w przypadku tych dwóch kwestii jest fakt, iż ich wysokość może ulec zmianie w ciągu trwania umowy kredytu gotówkowego. Każdy bank posiada swoje tabele opłat i prowizji bankowych, zazwyczaj jest ona załącznikiem do umowy kredytowej, którą podpisujemy. Kolejną kwestią na którą musimy zapłacić są koszty ubezpieczenia kredytu, są to ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia od utraty pracy itp. Nieco zwiększają one całkowitą sumę do spłaty, ale są zabezpieczeniem zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku. Jeśli planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny musimy liczyć się także z podatkiem od czynności cywilno-prawnych, kosztach ustanowienia hipoteki oraz wszelkiego rodzaju teksty notarialne. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie księgi wieczystej, jeżeli dana nieruchomość jeszcze takowej nie posiada, co oczywiście także wiąże się z dodatkowymi kosztami, jakie przyjdzie nam ponieść. W przypadku kredytu hipotecznego należy uwzględnić także ewentualną prowizję dla biura nieruchomości, jeżeli decydujemy się zakupić dom czy mieszkanie przez takich właśnie pośredników.
Wszelkie dodatkowe koszta, jakie ponosimy w przypadku wzięcia kredytu, nieważne czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy też na inny dowolny cel powinny być nam przedstawione jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Dobrze zrobić rozeznanie w kilku bankach, ponieważ koszty całkowite mogą się różnić, głównie chodzi tutaj o oprocentowanie kredytu, oraz o wysokość opłat i prowizji bankowych, które każdy bank ustala indywidualnie. Zdarza się, że dla osób posiadających już konto w danym banku oprocentowanie kredytu jest niższe, a samo jego uzyskanie znacznie prostsze, dlatego warto w pierwszej kolejności udać się do "swojego" banku.