Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Kredyt samochodowy na co zwrócić uwagę

Kredyt samochodowy możemy zaciągnąć na zakup pojazdu nowego bądź też używanego. Jego główną zaletą jest to że w stosunku do zwykłego kredytu gotówkowego kredyt samochodowy ma tę przewagę, że jest tańszy. Różnica w oprocentowaniu wynosi zwykle kilka punktów procentowych.

Dzieje się tak z uwagi na to, że w przypadku tego rodzaju kredytów banki posiadają lepsze zabezpieczenie takiego kredytu w postaci samochodu. Poza tym mają też pewność co do sposobu i celu, na który zostaną wydane pieniądze.

W zależności od banku oraz przygotowanej dla nas oferty kredytowej, kredyt samochodowy możemy otrzymać na okres do 6-8 lat. Jeśli decydujemy się na kupno samochodu używanego nie może mieć on więcej niż 15-20 lat w dniu, w którym spłacimy kredyt. Generalna zasada jest taka: im starsze auto kupujemy, tym wyższe będą koszty naszego kredytu.

Zacznijmy od swojego banku

Jeżeli zdecydujemy się już na zaciągnięcie kredytu samochodowego poszukiwanie kredytu samochodowego i najlepszej dla nas oferty powinniśmy zacząć od banku, w którym posiadamy już rachunek. W swoim banku często możemy liczyć na obniżenie prowizji oraz uproszczenie procedury z uwagi na to że jesteśmy już klientami banku i bank zna już naszą przeszłość finansową i ma udokumentowane miesięczne dochody oraz inne istotne kwestie. W takiej sytuacji często zdarza się również, że nie będzie wymagał od nas dodatkowych zaświadczeń i łatwiej zgodzi się na kredyt bez wkładu własnego, co w innych bankach może być niemożliwe.

Z kolei oferta kredytowa dostępna bezpośrednio w salonie samochodowym może być zdecydowanie droższa, gdyż bank musi bowiem opłacić prowizję sprzedawcy.

Jednak jak się okazuje w przypadku banków zajmujących się tylko kredytami samochodowymi, jak np. Fiat Bank, Toyota Bank Polska, może się okazać, że na samochód danej marki uzyskamy zdecydowanie lepsze warunki.

Pamiętajmy również o tym, że przy poszukiwaniu kredytu samochodowego warto skorzystać z internetowych porównywarek ofert, które dają wgląd w podstawowe parametry pożyczki, są dostępne w Internecie i możemy skorzystać z nich samodzielniej bez wychodzenia z domu.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Pamiętajmy o tym, że aby dostać kredyt samochodowy musimy zgromadzić wiele dokumentów., Zwykle musimy dostarczyć zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości dochodów, tego będzie wymagał od nas każdy bank. Z tego obowiązku będziemy jednak zwolnieni, jeśli wnosimy duży wkład własny (np. 40 proc.) lub zaciągamy kredyt w banku, w którym posiadamy już rachunek. Wtedy wystarczy nasze oświadczenie o dochodach.