Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Kredyt samochodowy w ofercie najpopularniejszych marek motoryzacyjnych

Sprzedaż samochodów łączy się bezpośrednio z kredytowaniem i to na bardzo preferencyjnych warunkach. Większość marek motoryzacyjnych dysponuje własnymi autobankami usprawniającymi obsługę klienta bezpośredni przy transakcji. Jak wygląda kredyt samochodowy u gigantów sprzedaży pojazdów osobowych?

Pytania, na które warto odpowiedzieć przed podpisaniem umowy o kredyt samochodowy

Jeżeli poszukujesz samochodu i kredytu jednocześnie możesz przejrzeć strony dilerów z kalkulatorami umożliwiającymi ocenę własnej zdolności kredytowej. Podstawowe pytania na jakie musisz odpowiedzieć przed zaciągnięciem kredytu samochodowego to:

Czy finansujesz samochód nowy, a może używany?

Autobanki zgadzają się na finansowanie pojazdów nowych, ale również używanych, tylko najczęściej do pewnego limitu wieku. W każdym banku jest nieco inaczej, dlatego upewnij się, czy warunki Ci odpowiadają.

Na jaki okres kredytowania chcesz się zdecydować?

Najpopularniejsze widełki spłaty kredytu samochodowego obowiązują do 4 lub powyżej 4 lat i to z reguły optymalny okres uregulowania zobowiązania. Termin oczywiście możesz elastycznie przedłużyć lub zdecydować się na nową umowę z rolowaniem pojazdu. Większość banków nie robi większych problemów.

Czy jesteś zainteresowany wymianą samochodu na nowy po zakończeniu umowy?

Wymiana na kolejny samochód po zakończeniu podstawowej to bardzo dobry pomysł, jeżeli chcesz zwiększyć płynność budżetu firmowego lub domowego, ponieważ kredyt samochodowy to narzędzie wykorzystywane nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również biznesowych. Jeżeli preferujesz wymianę samochodu zastanów się nad ratą balonową, która może stanowić wkład własny do kolejnej umowy. Dzięki temu idealnie rozłożysz koszty współpracy i praktycznie nie poczujesz zobowiązania, a jednak zaczniesz jeździć samochodem nowej generacji.

Ile wkładu własnego posiadasz?

Autobanki preferują wkład własny na poziomie około 30-50%. Przy niższym wkładzie własnym ponosisz coraz większe koszty.

Doradca w autobanku działa nieco inaczej niż w zwykłym banku detalicznym, ponieważ takiemu specjaliście zależy przede wszystkim na sprzedaży samochodu, a nie na sprzedaży kredytu, co jest zdecydowaną różnicą pomiędzy instytucjami. Kredyt występuję niejako przy okazji, ułatwia nawiązanie współpracy, czy to przy niewystarczających oszczędnościach własnych klienta, czy przy średniej zdolności kredytowej. W kredycie samochodowym nie ma docelowo limitów kwotowych, więc możesz zainwestować w pojazd bardzo drogi, wręcz luksusowy, a jednocześnie rozłożyć koszty w taki sposób, że ich specjalnie nie odczujesz. Poza tym dilerzy powiązani z autobankami gwarantują odkup używanego samochodu na bardzo preferencyjnych warunkach.