Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń

Dla niektórych ludzi otrzymanie kredytu gotówkowego jest bardzo ważną sprawą, ponieważ pozwala on wyjść z problemów życia codziennego i polepszyć sobie byt. Nie zawsze jednak istnieje możliwość uzyskania środków pieniężnych pochodzących z kredytu, ponieważ trzeba spełniać odpowiednie wymogi banków. W ostatnich czasach wypracowany został kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, który nosi miano „kredytu na dowód”. Oferty takich kredytów można znaleźć w bankach, ale również w instytucjach pozabankowych. Warto szczegółowo zapoznać się z ofertą takiego zobowiązania, gdyż warunki proponowane przez daną placówkę mogą się mocno różnić od innych.

Kredyt gotówkowy w banku

W obecnych czasach instytucje bankowe stoją na stanowisku, iż kredyty gotówkowe bez zaświadczeń nie są przeznaczone dla wszystkich grup społecznych. Oczywiście istnieją uproszczone procedury i formalności są ograniczone do minimum, jednak sam dowód osobisty nie wystarczy, aby otrzymać środki pieniężne. Najczęstszymi uproszczonymi zasadami obowiązującymi w banku są kredyty zawierane na podstawie oświadczenia o dochodach, wyciągu z konta bankowego lub okazanie PIT-u.

W przypadku okazania zaświadczenia o dochodach banki samodzielnie potwierdzają zatrudnienie, najczęściej na podstawie rozmowy telefonicznej z pracodawcą. W ten sposób instytucje finansowe zabezpieczają się przed podrabianymi dokumentami i nieuczciwym klientami. Natomiast kiedy bank oczekuje okazania wyciągu konta czy PIT-u, wtedy na podstawie tych dokumentów samodzielnie dokonuje wyliczenia zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, iż banki zawsze weryfikują, czy dana osoba nie ma innych zobowiązań, które uniemożliwiają zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, tak jak na przykład komornik czy informacje o braku spłat poszczególnych rat w terminie, uzyskanych przez Biuro Informacji kredytowej.

Kredyty w instytucjach pozabankowych

Instytucje pozabankowe, które zwane są również parabankami oferują swoim potencjalnym klientom pożyczki jedynie na okazany dowód osobisty. Nie są wymagane w tym przypadku żadne dokumenty stwierdzające stan dochodów danej osoby czy gospodarstwa domowego. Jest to bardzo kusząca propozycja, jednak warto zapoznać się dogłębnie z warunkami, ponieważ czasami mogą one być bardzo niekorzystane i spłata takiego zobowiązania może okazać się bardzo trudna. Chodzi tutaj głównie o wysokie oprocentowanie kredytu, które jest o wiele wyższe niż w przypadku kredytów zawieranych w bankach. W takiej sytuacji całkowity koszt kredytu okazuje się bardzo wysoki i jego spłata rozkłada się na wiele rat, w zależności od możliwości finansowych kredytobiorcy.