Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Kredyty samochodowe a sytuacja gospodarcza

Kredyty samochodowe są jednym z flagowych przykładów kredytów ponieważ cel kredytu jest jasno zdefiniowany, można go uzyskać w banku i oprocentowanie jest stosunkowo niskie na przykład w porównaniu z pożyczkami, a co ważne z punktu widzenia tematu są one bardzo mocno regulowane przepisami i narzędziami polityki pieniężnej ustanawianej przez banki centralne.

W zależności od sytuacji gospodarczej w kraju można zaobserwować zmiany w oprocentowaniu kredytów samochodowych ale nie tylko, także w ofertach banków i ich skłonności do udzielania tychże kredytów. A jak to wygląda w praktyce mogliśmy zaobserwować w obrębie wielkiego kryzysu w roku 2020 powstałego na skutek globalnej pandemii Koronawirusa. Wówczas bardzo wiele się działo w gospodarkach, które w większości krajów na jakiś czas po prostu się zatrzymały. Można było zaobserwować wiele programów antykryzysowych, będących efektem prób walki rządów. Zgodnie z zasadami ekonomii pierwszym narzędziem do walki z kryzysami są stopy procentowe a konkretnie ich obniżenie. Zabieg polegający na obniżeniu stóp procentowych wpływa praktycznie na wszystkie produkty finansowe, a więc także na kredyty samochodowe. Obniżenie stóp procentowych ma na celu zniechęcenie społeczeństwa do oszczędzania i zmobilizowanie do zwiększonej konsumpcji. Warto obserwować cykle koniunkturalne i działania Banku Centralnego ponieważ może się okazać że kryzys to najlepszy czas na wzięcie kredytu samochodowego i kupno nowego samochodu ponieważ wtedy wychodzi to najtaniej. Trzeba jednak być dość ostrożnym i uważnym by nie podjąć decyzji zbyt szybko ponieważ w okresie kryzysu wzrasta poziom bezrobocia a co za tym idzie możemy łatwiej stracić pracę i zdolność spłaty rat kredytu samochodowego. Warto tutaj zauważyć że samochody dość szybko tracą na wartości szczególnie w pierwszym okresie użytkowania a kredyty mimo iż niżej są oprocentowane tak więc możemy nie tylko stracić samochód ale całkiem słono za to zapłacić.

Warto także zwrócić uwagę na wskaźniki wzrostu cen i wynagrodzeń oraz sposób w jaki naliczane są oprocentowania za kredyty samochodowe. Efektem walki z kryzysem na dłuższą metę może być ostry wzrost inflacji ponieważ obniżenie stóp procentowych i inne działania wspomagające kreację pieniądza przekładają się bezpośrednio na spadek jego wartości. Banki przeważnie się przed tym bronią uzależniając wielkość oprocentowania od inflacji ale często można na inflacji ugrać coś dla siebie gdzie na skutek odpowiednich działań oddamy dla banku mniej realnej wartości niż pożyczyliśmy biorąc kredyt samochodowy.