Kto może zostać współkredytobiorcą?
Nie każdy kto ubiega się o kredyt hipoteczny może go otrzymać. Dla baku podstawową kwestią jest zdolność kredytowa, niestety nie wszyscy możemy się nią pochwalić. Jednak nawet w sytuacji kiedy nie mamy odpowiedniej zdolności nie oznacza to, że nie otrzymamy kredytu, okazuje się, że jest wyjście z takiej sytuacji. Pomocą może okazać się współdzielenie kredytu.
Współdzielony kredyt hipoteczny
Planując kupno mieszkania bądź budowę domu możemy skorzystać z pomocy banku gdyż nie każdego stać na taką inwestycję z własnych środków. Pomocny okazuje się wówczas kredyt hipoteczny, jeżeli posiadamy odpowiednią zdolność kredytową dostaniemy go bez problemu. Jednak zdarza się ze nasza zdolność pozostawia wiele do życzenia wówczas kredyt który Jeśli nie jesteśmy singlami, nasze szanse na kredyt hipoteczny mogą być nawet dwukrotnie większe. Tym samym możemy podwoić wysokość kredytu, nawet w sytuacji kiedy bierzemy go tylko na siebie. W przypadku małżeństw koszty związane z kupnem mieszkania są wspólne. Jak się jednak okazuje naszym wspólkredytobiorcą może być nie tylko małżonek, osobę taką możemy znaleźć również wśród innych członków rodziny, rodzeństwa czy rodziców. Pamiętajmy jednak, że w niektórych bankach wymagane jest wspólne zaciągnięcie kredytu. Banki weryfikuje wybraną przez nas osobę głównie pod względem jej zdolności kredytowej, a zatem mamy sporą dowolność przy poszukiwaniu i wskazywaniu swojego współkredytobiorcy.
Jakie warunki musi spełnić osoba, z którą będziesz współdzielił kredyt hipoteczny?
W sytuacji kiedy faktycznie nasza zdolność nie jest wystarczająca zdaniem banku do tego aby samodzielnie zaciągnąć kredyt, pozostaje nam zdecydować się na wsparcie współkredytobiorcy. Bank może nam odmówić przyznania kredytu ze względu na zbyt krótki staż pracy czy też inne zobowiązania finansowe bądź zbyt małe dochody. W takiej sytuacji możemy skorzystać z pomocy partnera bądź kogoś z rodziny, aby spełnić wymagane warunki kredytu hipotecznego, które stawia przed nami bank. Nasz współkredytobiorca będzie poddany również weryfikacji bankowej, która będzie podobna do tej, którą przeszliśmy my. W takiej sytuacji bank weźmie pod uwagę:
- miesięczne zarobki netto współkredytobiorcy;
- staż i umowę o pracę;
- koszty utrzymania współkredytobiorcy
- historię kredytową i obecne zobowiązania finansowe które posiada;
- wiek
A zatem idealnym współkredytobiorcą naszego kredytu będzie osoba która posiada podobne lub lepsze zarobki od naszych, może poszczycić się dobrą historią kredytową, jest osobą w odpowiednim wieku czyli ma około 30 35 lat i oczywiście zgadza się współdzielić z nami kredyt hipoteczny. Współkredytobiorca nie jest zobowiązany do spłacania rat dopóki jesteśmy w stanie robić to samodzielnie. Mamy również możliwość zwiększyć swoją zdolność kredytową i spełnić wszystkie warunki banku, dobierając nie jednego, a kilku współkredytobiorców. To od banku zależy, ile osób może nas wesprzeć, z reguły zgadza się na dwie, a czasem nawet na cztery osoby.
Kiedy można wziąć współdzielony kredyt hipoteczny na kupno mieszkania?
Najlepiej kiedy osoba którą wybraliśmy jest naszym partnerem bądź członkiem rodziny. Wówczas będziemy mogli nie tylko wspólnie starać się o kredyt na mieszkanie, ale także zostać jego współwłaścicielami. W takim przypadku dzielimy się równo kosztami kupna mieszkania a także spłatami rat kredytu hipotecznego. Pamiętajmy też o tym, że osoba która jest współkredytobiorom wcale nie musi być współwłaścicielem naszego mieszkania, które zamierzamy kupić.