Kto powinien postawić na konsolidację kredytów gotówkowych?
Problemy ze spłatą zadłużenia zgłasza coraz więcej kredytobiorców. Większość kłopotów ekonomicznych pochodzi z przeszacowania możliwości budżetu domowego. Konsolidacja kredytów gotówkowych to jedna z najlepszych, łatwo dostępnych metod restrukturyzacji zadłużenia gospodarstwa domowego. Kto jednak powinien zdecydować się na konsolidację zadłużenia i w jaki sposób podejść do wyboru narzędzi restrukturyzacyjnych?
Wartość konsolidacji zadłużenia w praktyce
Konsolidacja zadłużenia to nic innego, jak połączenie kilku kredytów w jeden o stosunkowo niskiej racie miesięcznej. Konsekwencje konsolidacji to znaczne wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, co generuje dodatkowe koszty. Z tego powodu konsolidację rozpatruj, kiedy nie masz już właściwie innych rozwiązań do dyspozycji. Restrukturyzację zadłużenia rozpoczynasz zawsze od negocjacji dotychczasowych umów. Drobne kredyty możesz spłacić samodzielnie, znacznie szybciej. Konsolidacja kredytu to oczywiście kilka ciekawych zalet. Doradca zajmujący się konsolidacją zamyka umowy z instytucjami finansowymi za ciebie, co ogranicza mnóstwo formalności. Wielu kredytobiorców, szczególnie wśród niszowych firm pożyczkowych niechętnie wychodzi z umów. Doradca, który dopilnuje formalności to jednak dobre rozwiązanie. Kolejna zaleta konsolidacji to otrzymanie kapitału na spłatę bieżących zobowiązań, a także gotówki na zaspokojenie nowych potrzeb. Dzięki konsolidacji jesteś w stanie wyjść na prostą, nieco lepiej zabezpieczyć interesy budżetu domowego, zmniejszyć comiesięczne koszty obsługi zobowiązań.
Kto powinien zainteresować się konsolidacją?
Konsolidacja to narzędzie dedykowane wszystkim gospodarstwom domowym, gdzie koszty obsługi zadłużenia zaczynają przekraczać racjonalne widełki. Jeżeli kredytujesz zakupy sprzętu domowego, korzystasz z kart kredytowych, drobnych chwilówek i zlecasz raz za razem wiele drogich przelewów i nie panujesz nad terminami spłaty nowych rat, wtedy konsolidacja jest wręcz obowiązkowa, aby nie narazić się przypadkiem na poważniejsze konsekwencje windykacyjne. Konsolidacja jest zbędna, kiedy potrafisz wyjść z długów samodzielnie. Najlepiej spłacać drobne kredyty szybciej, a większe zostawić, np. w ramach wakacji kredytowych na później. W ten sposób możesz uniknąć konsolidacji w ostateczności. Najczęściej kredyty konsolidacyjne wymagają wniesienia zabezpieczeń majątkowych i dopełnienia formalności względem dokładnej oceny zdolności kredytowej. Bez tego nie masz szans na dodatkową gotówkę. Co myślisz o konsolidacji kredytów?