Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Który kredyt samochodowy najlepszy

Zakup samochodu można uznać za zakończone sukcesem gdy udaje się kupić dobry samochód, zapłacić niewygórowaną cenę i sfinansować zakup w najkorzystniejszy możliwy sposób. Jeśli zdecydujemy się na pożyczenie pieniędzy na zakup samochodu wybranie odpowiedniego kredytu jest bardzo istotną kwestią.

Kredyt samochodowy to kredyt, z którego środki muszą zostać przeznaczone tylko na zakup auta bądź innego pojazdu dopuszczalnego przez bank.

Wymagania i warunki kredytów samochodowych są kwestią indywidualną poszczególnych klientów i są ściśle połączone z konkretną ofertą jaką wybierzemy. Banki chcąc zminimalizować ryzyko jakie jest związane z pożyczeniem pieniędzy wprowadzają odpowiednie zabezpieczenia np. zastaw rejestrowy lub odstąpienie od praw płynących z polisy AC, istnieje więcej tych zabezpieczeń ale są one różne w zależności od banku.

Czy warto zaciągać kredyt samochodowy? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Dużą zaletą jest to, że kredyt samochodowy możemy wziąć na dość długi okres spłaty nawet do 10 lat, dzięki temu miesięczna rata nie będzie stanowić dużego obciążenia dla domowego budżetu. Kolejną zaletą kredytów samochodowych jest atrakcyjne oprocentowanie i akcje promocyjne. Kredyty samochodowe mają też swoje wady. Największą i najbardziej kłującą wadą jest fakt, iż dopóki nie spłacimy kredytu auto formalnie nie jest nasze. Co nie pozwala nam w pełni cieszyć się nowym samochodem. Kolejną wadą jest to, że całą pożyczoną kwotę musimy przeznaczyć na zakup samochodu więc jeśli myślimy o zakupie telewizora poprzez wzięcie większej kwoty kredytu to nasz plan się nie powiedzie, ponieważ kredyt samochodowy jest kredytem celowym, który możemy wykorzystać na określony w umowie cel, a w tym przypadku pojazd. Jeśli zależy nam na kredycie, który pozwoli nam sfinansować nie tylko zakup samochodu to w tym przypadku rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy pozwoli nam na zakup auta, ale także na przeznaczenie pieniędzy na co tylko chcemy, ponieważ w przypadku kredytów gotówkowych nie musimy dzielić się z bankiem informacją na co przeznaczymy pożyczone pieniądze ani nie mamy tego narzuconego z góry tak jak przy kredytach samochodowych. Kupując samochód za pieniądze z kredytu gotówkowego automatycznie stajemy się właścicielami samochodu, a bank nie ma w tym żadnym udziału. No więc dlaczego ludzie decydują się na kredyty samochodowe i na to, aby bank był prawomocnym właścicielem samochodu? Dlatego, że kredyt na samochód jest znacznie tańszy niż kredyt gotówkowy, ponieważ jest on znacznie niżej oprocentowany. Oprocentowanie kredytów samochodowych waha się w granicach między 7-20%, a w przypadku kredytu gotówkowego zaczyna się co najmniej od 20%, tak więc różnicę widać gołym okiem. Decyzja należy do nas, czy chcemy mieć auto własnościowe i płacić większe miesięczne raty kredytu, czy zgodzimy się na to by bank do czasu spłaty kredytu był prawomocnym właścicielem skredytowanego pojazdu, a my zapłacimy mniejszą miesięczną ratę.