Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Lokata - nie bójmy się jej!

Banki, niestety, przeważnie kojarzymy z kredytami lub kontem. Choć częstotliwość zakładania lokat bankowych przez Polaków rośnie, to wciąż mogłoby być lepiej. Ten sposób oszczędzania pozwala bowiem nie tylko odłożyć pieniądze, ale i nieco zarobić na własnym kapitale. Nawet gdyby miałoby to być kilkaset złotych - czy nie warto? Oczywiście, że warto! W czasach, gdy wszyscy grożą kryzysem, który ma nas lada chwila dopaść, nie powinniśmy pogardzać najmniejszym choćby dodatkowym zastrzykiem gotówki. Lokata bankowa to instrument bankowy, który pozwala nam nieco zarobić, uchronić się przed efektem inflacji, a jednocześnie - nie ryzykujemy w przypadku takiego typu oszczędzania niemalże nic. Ryzyko bankructwa banku jest tak niskie, że nie powinniśmy się w ogóle tym przejmować. Na szczęście sytuacja finansowa w naszym kraju, choć nie cudowna, mogłaby być dużo gorsza. Możemy więc bez obaw zacząć się rozglądać za najlepszą dla nas lokatą.

Wybrać, ale jaką?

Wybór lokaty, to tak naprawdę najbardziej kluczowy moment. na rynku jest naprawdę sporo rodzajów lokat, powinniśmy wobec tego przyjrzeć się im zanim podejmiemy decyzję. Nie każda jest bowiem dobra dla każdej kwoty, nie każda też jest przeznaczona dla każdego typu klienta. Przykładowo - lokata negocjowana to rodzaj lokaty, którą założyć może osoba dysponująca naprawdę dużą kwotą. Dla banku ktoś taki jest niesamowicie wartościowym klientem. Dlatego też warunki takiej lokaty są negocjowane - stąd jej nazwa. Mogą się w jej przypadku różnić - oprocentowanie, okres lokaty, a także inne warunki. Lokata overnight to z kolei rodzaj lokaty szczególnie przyjaznej przedsiębiorcom. W jej przypadku nasze pieniądze (a dokładnie pieniądze firmy - to, co w danym dniu jest powyżej jakiegoś, ustalonego przez nas i bank limitu) są inwestowane przez bank tylko na okres nocy - na przykład od 21, do 9 następnego dnia. Rano więc na konto firmy wpływa „zabrana” poprzedniego dnia kwota, powiększona o odpowiednią ilość odsetek. Dzięki temu firma nie musi zamrażać pieniędzy na długi okres - a tylko na noce. To może być naprawdę świetne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Jak długo? Na ile procent?

To jednak, na co powinniśmy uważać najbardziej, to okres trwania lokaty, oraz jej oprocentowanie. Im dłuższy okres - tym dłużej musimy „rozstać się” z naszymi pieniędzmi. Jeśli bowiem wcześniej zrezygnujemy z lokaty - stracimy ogromną część odsetek, co jest bardzo niekorzystne dla nas jako klientów. Uważać musimy też na to, by oprocentowanie było jak najwyższe - tym więcej pieniędzy uda się nam zaoszczędzić. Warto też przyjrzeć się rodzajom lokat takim, jak chociażby lokata progresywna. W jej wypadku możemy w każdej chwili wycofać włożone przez nas środki. Nie stracimy tego, co do tej pory zarobiliśmy. Oczywiście jest też minus takiej lokaty - oprocentowanie rośnie tutaj wraz z upływającym czasem, a więc jeśli wycofamy pieniądze na przykład po miesiącu czy dwóch - musimy liczyć się z tym, że wiele nie zarobimy. Na pewno jednak jest to lepsze wyjście, niż założenie lokaty długoterminowej i zerwanie jej po tak krótkim czasie. Wówczas stracilibyśmy niemal wszystkie odsetki.