Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Lokata odnawialna - czy warto ją założyć?

Dowiedz się zanim założysz lokatę

Lokaty terminowe to usługi, które polegają na złożeniu na depozycie bankowym konkretnej kwoty, która po konkretnym okresie ustalonym w umowie zawartej między bankiem a klientem, zostaje zwrócona wraz z wypracowanymi odsetkami. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów inwestycji – szczególnie wśród tych, które nie wymagają ryzyka utraty kapitału.

Każdy z banków posiada przynajmniej kilka rodzajów lokat bankowych, dostosowanych do odmiennych potrzeb klientów. Przed założeniem lokaty ważne jest by dokładnie określić swoje cele i pod tym kontem starać się dobrać usługę, która spełni nasze wymagania.

Lokata odnawialna to produkt, który w przeciwieństwie do normalnej lokaty nie kończy się po terminie w którym wyznaczony był termin. Środki z lokaty oraz odsetki automatycznie przechodzą na kolejny okres zamrożenia na takich samych warunkach jak wcześniejsza usługa.

Czy korzystanie z lokaty odnawialnej jest opłacalne?

W sytuacji gdy oddajemy całe nasze oszczędności pod opiekę banku, powinniśmy śledzić inwestycję i obserwować zmiany jakie zachodzą na rynku finansowym. Nawet jeżeli wybierzemy najlepiej oprocentowaną lokatę istnieje prawdopodobieństwo, że po kilku tygodniach lub miesiącach nie będzie najatrakcyjniejszym. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że banki nieustannie konkurują miedzy sobą o nowych klientów i częste zmiany w oprocentowaniach są na porządku dziennym. Jeżeli więc chcemy aktywnie uczestniczyć w oszczędzaniu i pomnażaniu zysków, które płyną z lokaty bankowej powinniśmy decydować się na lokaty, które nie ograniczają naszych działań przez wiele miesięcy czy lat. Wraz z licznymi zmianami wśród lokat musimy odpowiednio szybko reagować i być elastyczni przy wyborze kolejnych produktów.

Lokata odnawialna jest przeznaczona szczególnie dla klientów, którzy nie śledzą na bieżąco rynku finansowego i cenią sobie komfort jaki daje posiadanie oszczędności w jednym banku, bez konieczności ciągłych zmian i podpisywania kolejnych umów. Jest to również dobra opcja jeżeli lokata ma bezkonkurencyjne warunki, wysokie oprocentowanie oraz częstą kapitalizację odsetek. W takim wypadku, szczególnie jeżeli prognozy na najbliższe miesiące nie przewidują wzrostu oprocentowania lecz ich zmniejszenie, nasze fundusze mogą być bezpiecznie zdeponowane na lokacie i przynosić zyski wyższe niż pozostałe inwestycje.

Musimy pamiętać, że każda decyzja niesie za sobą realne skutki. Wybór lokaty jest szczególnie istotny gdyż zakładając ją powierzamy instytucji często nasze całe oszczędności. Najważniejsze w takiej sytuacji to zaufanie, jakim obdarzymy bank, który będzie inwestował nasz kapitał. Jeżeli jesteśmy związani z konkretnym bankiem i sama myśl o wyborze innego banku staje się niekomfortowa nie powinniśmy robić tego wbrew sobie.

Najtrudniejszą decyzją może być ta, którą usługę wybrać. W obliczu tak wielu produktów ciężko swobodnie podchodzić do tego tematu. Dla osób, które chcą oszczędzić czas i dokładnie sprawdzić oferty banków na stronach internetowych dostępne są symulacje i porównania lokat. Wystarczy wpisać kwotę oraz na jak długo chcemy zdeponować fundusze. Symulacja wyszczególni ile dokładnie zarobimy i na jakich warunkach musielibyśmy podpisać umowę.