Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Lokaty bankowe - czego się spodziewać w najbliższym czasie?

Jakie będą lokaty?

O tym, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, mówiło się już od dłuższego czasu. Deflacja, która wciąż panuje na polskim rynku wymagała podjęcia odważnych decyzji. Na październikowym zebraniu rady zmniejszono referencyjną stopę procentową o 0,50% co przy już niskiej wartości jaka utrzymywała się od roku daje rekordowy wynik w wysokości 2,00%. Ma to niewątpliwy wpływ na cały sektor finansowy w Polsce.

Wraz z tak dużą zmianą szykują się kolejne, tym razem zmiany które bezpośrednio będą dotyczyły wszystkich klientów banków. Oprocentowanie kredytów okaże się bardziej atrakcyjne – choć można spodziewać się wyższych opłat związanych z prowizją. Lokaty bankowe natomiast mogą stracić na swojej wartości, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy korzystają z produktów oszczędnościowych.

Czy lokata bankowa jeszcze się opłaca?

To pytanie, które zadaj sobie coraz więcej osób. Na rynku jest wiele lokat, które nie spełniają oczekiwań potencjalnych klientów, wiele osób rezygnuje z lokat na rzecz rachunków oszczędnościowych. Co jednak zrobić gdy zależy nam na większym zysku i widzimy szansę na dodatkowe profity w czasie deflacji? Przede wszystkim musimy pamiętać, że pomimo niższego oprocentowania, zysk jaki obecnie zasila nasz kapitał jest znacznie wyższy niż w przypadku okresu w którym panuje inflacja. 100% tego co otrzymamy w ramach zamrożenia oszczędności do dochód, który nie musi wyrównywać wartości kapitału. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy lokaty bankowe są opłacalne, powinno być jednoznaczne. Jeżeli chcemy aby nasze oszczędności wciąż pracowały bez konieczności ponoszenia ryzyka – wybór lokaty jest jak najbardziej odpowiedni. Mamy szereg możliwości i warto znaleźć, wśród licznych ofert lokatę, która będzie odpowiadała nam pod względem warunków. Coraz więcej banków decyduje się na promocyjne oferty i to właśnie one mogą obecnie stanowić najciekawszą alternatywę wobec nisko oprocentowanych depozytów.

Cięcie stóp procentowych – co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej, a także szereg uznanych analityków finansowych, zapowiadają, że zmiany, które właśnie zostały wprowadzone nie są ostatnimi. Choć jeszcze na początku tego roku zapowiadano podwyższenie stóp procentowych, obecna sytuacja wymusiła całkowicie inne działania. Jako świadomi konsumenci musimy mieć na uwadze to, że najbliższe miesiące wciąż nie są pewne i nadal trwająca deflacja nie jest korzystna dla gospodarki kraju. Dlatego też musimy spodziewać się kolejnych decyzji RPP związanych z obniżeniem referencyjnej stopy procentowej. Oznacza to, że lokaty bankowe mogą obecnie oferować oprocentowanie, które już za kilka miesięcy będzie nieosiągalne i należy zadbać o swoje oszczędności jeszcze teraz, gdy mamy szansę uzyskać zadowalające wyniki i korzystne odsetki.