Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Lokaty bankowe oprocentowanie - podsumowanie roku 2014

Podsumowanie roku

Zbliża się koniec roku 2015. To najlepszy moment by dokonać podsumowania tego w jaki sposób zmieniały się produkty oszczędnościowe. Lokaty bankowe i ich oprocentowanie to jeden z najważniejszych elementów rynku usług skierowanego do osób zarządzających wolnym kapitałem. Choć w ostatnich latach oprocentowanie lokat znacznie zmalało, to wciąż najpopularniejszy sposób zabezpieczania pieniędzy. Choć Polacy mają coraz większą świadomość konieczności oszczędzania, a informacji o różnych sposobach inwestycji nie brakuje, to tradycyjne lokaty wiodą prym.

Lokaty bankowe oprocentowanie a deflacja

Przełomowym momentem dla oszczędnych był spadek cen i wzrost wartości pieniądza – czyli deflacja. Nawet niskie oprocentowanie depozytów przynosiło wtedy znaczne zyski. Odsetki płynące z lokat w tym okresie nie musiały wyrównywać inflacji. Dzięki temu kapitał nieustannie był zwiększany, dodatkowo zyskując na wartości poprzez długotrwały spadek cen towarów.

Jednak wiadomości o deflacji budziły ogromne kontrowersje i wiele osób obawiało się, że banki bardzo szybko zminimalizują oprocentowanie na lokatach bankowych. Jednak przez dłuższy okres instytucje nie wykonywały żadnych większych zmian, oczekując na reakcje Rady Polityki Pieniężnej.

W październiku 2014 zostały obniżone stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Zmiana była wynikiem trwającej deflacji oraz problemów gospodarczych. Stopy procentowe zostały obniżone o 0,50%. Obecnie wynoszą zaledwie 2,00%. Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza kolejnych obniżek, zależy to jednak od sytuacji w Kraju jak i za granicą. Chwilowo jednak sytuacja jest stabilna i nie należy obawiać się kolejnych cięć.

Oprocentowanie lokat – jak się zmieniło na przestrzeni ostatnich miesięcy

Przez obniżenie stóp procentowych spadło także oprocentowanie lokat. W szczególności ucierpiały na tym lokaty długoterminowe. Większość z nich utraciła nawet 1,00% w skali roku. To duża różnica, która spowodowała, że wiele osób zrezygnowało z tego rodzaju depozytów. Ogromną popularnością cieszą się natomiast oferty kilku miesięczne. Oprocentowanie lokat bankowych jest szczególnie korzystne w przypadku ofert skierowanych dla nowych Klientów. Coraz więcej banków decyduje się na to by wprowadzić do swoich produktów właśnie taką usługę, dedykowaną "starterom". To właśnie tego typu depozyty widnieją od dłuższego czasu na pierwszych miejscach rankingów najlepiej oprocentowanych lokat.

Dzięki różnorodności usług, każdy ma szansę skorzystać z jakiej oferty promocyjnej. Założenie takiej lokaty nie jest skomplikowane. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty lub wypełnić wniosek droga internetową. To wyjątkowo łatwe i nie wymagające czasu. Musisz jednak pamiętać, że decydując się na lokatę dla nowych klientów będziesz posiadać ograniczenia względem depozytu. Głównym jest ograniczona ilość pieniędzy możliwa do ulokowania, a także możliwość otwarcia wyłącznie jednego rachunku.

Lokaty bankowe oprocentowanie – podsumowanie

Kończący się rok przyniósł bardzo dużo zmian na rynku oszczędnościowym. Oczywiście najbliższe miesiące również mogą przynieść kolejne modyfikacje. Wiele zależy od sytuacji na świecie, a przede wszystkim w kraju. Obecnie jednak warto zainteresować się ofertami promocyjnymi i starać się w ten sposób zwiększać swoje szanse na dobre warunki finansowe.