Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Lokaty długoterminowe coraz niżej oprocentowane

Lokata bankowa w przeciwieństwie do innych sposobów inwestowania, skierowana jest nie tylko do Klientów mających duże rozeznanie w temacie finansów, ale przede wszystkim do użytkowników niechcących tracić swojego czasu na poznawanie arkanów inwestowania. Produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych mamy na rynku całą gamę, lecz możliwość skorzystania z większości z nich niestety wymaga fachowej wiedzy. Natomiast prostota lokat, sprawia, że bez większych problemów mogą z nich skorzystać nawet te osoby, które dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem i nie znają mechanizmów rządzących tym rynkiem.

Obserwując rynek i śledząc raporty publikowane przez banki, można stwierdzić, że oszczędzając, z reguły przyświeca nam konkretny cel. Celem wielu osób jest zabezpieczenie finansowe przyszłości swojej i bliskich, co ma miejsce szczególnie w przypadku tych decydujących się na długoterminowe oszczędzanie. Lokaty krótkoterminowe są wybierane przez oszczędzających na konkretny cel taki jak np. zakup samochodu, remont mieszkania, czy wyjazd na dalekie egzotyczne wakacje. To, że Polacy najczęściej zbierają gotówkę na konkretny cel widać najwyraźniej w tym, że lokaty krótkoterminowe sprzedają się najlepiej. By, dodatkowo zachęcić nas do tego typu oszczędzania banki często wprowadzają w produktach krótkoterminowych różnego rodzaju promocje, czy dają korzystniejsze oprocentowanie.

Banki systematycznie obniżają oprocentowanie lokat długoterminowych, między innymi z powodu wprowadzenia podatku bankowego. Pośredni wpływ na ten stan rzeczy ma popularność ofert krótkoterminowych, można stwierdzić, że żeby dać na zachętę wyższe odsetki produktom krótkoterminowym, zabiera się odsetki z lokat długoterminowych. Znalezienie atrakcyjnej lokaty długoterminowej zaczyna stawać się nie lada wyzwaniem, cierpią na tym głównie stali Klienci banku niemogący skorzystać z promocji wprowadzanych dla nowych Klientów celem ich pozyskania. Obecnie trudno jest znaleźć ofertę zapewniającą oprocentowania powyżej 3% w stosunku rocznym, podczas gdy kilka lat temu propozycja z oprocentowaniem ponad 7% nie była niczym nadzwyczajnym.

Pomimo niskiego oprocentowania lokat cieszą się one nadal powodzeniem, a to głównie za sprawą pełnego bezpieczeństwa zdeponowanych środków, które one zapewniają. Z lokat zaczęło dodatkowo korzystać wiele osób, które straciły mniej lub więcej, próbując bawić się w bardziej zyskowne, aczkolwiek niebezpieczne sposoby inwestowania. Czynnikiem przysparzającym im popularności jest także ich dostępność, brak wymogu spełnienia określonych warunków, by z niej skorzystać, oraz możliwość załatwienia wszystkich formalności nawet bez wychodzenia z domu.