Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Małżeństwo, a kredyt gotówkowy

W małżeństwach dochodzi często do konfliktu w interesach kredytowych, co uzależnia wspólnota majątkowa lub rozdzielność. Jakie podejście sprawdzi się lepiej na rynku kredytowym i jak małżonkowie powinni podchodzić do indywidualnego zadłużenia, aby nie narazić partnera na potencjalne problemy ekonomiczne? Pomoc w tym temacie uzyskasz w artykułach na NiskaRata.org.

Rozdzielność majątkowa umożliwia ograniczenie, wyeliminowanie ryzyka spłaty kredytu gotówkowego na znaczącą kwotę zaciągniętego przez małżonka. Odpowiedzialność solidarna pojawia się dopiero przy klasycznym uznaniu wspólnoty. Wierzyciel w takich warunkach udowadnia, czy drugi małżonek wiedział o zobowiązaniu. Jeżeli ten scenariusz nie zostanie potwierdzony następuje ochrona, wykluczenie odpowiedzialności jednego z partnerów. Z jednej strony rozdzielność majątkowa to pomysł, aby ograniczyć ryzyko kredytowe, a z drugiej wspólnota majątkowa zapewnia małżeństwo znacznie lepsze warunki współpracy z bankowością detaliczną.

Połączenie zdolności kredytowych opłaca się najbardziej przy większych zobowiązaniach, chociażby hipotecznych. Rozdzielność majątkową ustala się naturalnie w ramach rozwodu, w czasie separacji. Według statystyk rozwodowych w dużych miastach do rozwodów dochodzi w ponad 50%. To wynik bardzo wysoki i wywołuje pewne konsekwencje ekonomiczne, nawet przy myśleniu o przyszłości związkowej. Tak naprawdę banku nie obchodzi, kto spłaca kredyt. Jeżeli jeden małżonek nie odpowiada na wezwanie drugi pokrywa całość przy wspólnocie. To już od partnerów zależy, w jaki sposób zaczną dochodzić ewentualnych roszczeń od siebie, nawet przy rozpadzie związku.

W przypadku dużych problemów ekonomicznych pary decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Liberalizacja przepisów w tej materii postępuje, co umożliwia podpisanie ugody z wierzycielami nawet na większe kwoty. Zachowanie wspólnoty majątkowej, szczególnie przy prowadzeniu interesów, przy poruszaniu się na rynku kredytowym i przy analizie statystyk rozwodów nie jest wcale takie oczywiste. intercyza ratuje dwie strony w razie problemów finansowych, czy złych decyzji na rynku kredytowym. Najgorzej przeniesienie odpowiedzialności wygląda w momencie, kiedy jedna ze stron zarabia niewiele w porównaniu do drugiej.