Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Na co należy zwracać uwagę przy braniu kredytu

W dobie rosnącej konsumpcji i coraz większego zapotrzebowania na rozmaite dobra oraz usługi stale wrasta liczba osób, które decydują się na zaciągnięcie kredytu - i to zarówno krótkoterminowego, jak i tego rozłożonego na wiele lat. W wielu przypadkach kredyty stają się jedyną możliwością na zrealizowanie pewnych potrzeb i planów, gdyż rzadko  kiedy posiada się określoną ilość gotówki, aby jednorazowo sfinalizować zakup samochodu bądź mieszkania. Poza tym wiele osób podkreśla, iż nie jest w stanie odłożyć potrzebnej kwoty, a comiesięczne spłacanie rat jest dużo prostsze i mniej wymagające.

Nie ma nic złego w braniu kredytów - tym bardziej, iż wiele banków oferuje pożyczki na preferencyjnych warunkach. Jednak należy pamiętać o tym, iż kredyty są zobowiązaniami finansowymi, które wymagają regularnego spłacania. Dlatego biorąc dany kredyt (bez względu na jego rodzaj) należy przestrzegać pewnych podstawowych zasad, które uchronią przed wpadnięciem w kłopoty finansowe i zapętleniem się w spiralę zadłużenia. 

Jednym z podstawowych warunków, jaki należy spełnić przy braniu kredytu, jest uczciwe oszacowanie własnych możliwości finansowych. Wiele banków oferuje promocyjne kredyty, a statystyczny Kowalski - w myśl zasady, iż warto korzystać z promocji - chętnie wyraża zgodę na wzięcie pożyczki. A tymczasem pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie własnej sytuacji finansowej - czyli odpowiedzenie sobie na pytanie, czy dany kredyt jest naprawdę niezbędny i czy miesięczna rata będzie możliwa do spłaty. Dlatego też należy policzyć swoje wszystkie miesięczne wydatki i zastanowić się, czy uzyskiwane dochody są wystarczające na podjęcie kolejnego zobowiązania. Przeszacowanie swoich możliwości może być bardzo zgubne.

Dodatkową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest umowa kredytu - należy ją przeczytać jeszcze przed podpisaniem. Umowy kredytowe są zazwyczaj dosyć skomplikowane, a jej niezrozumienie bądź błędne zinterpretowanie może okazać się bardzo kosztowne. Dlatego czytając umowę należy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu, warunki spłaty, dodatkowe koszty, odsetki, okres spłaty oraz szczegółowe warunku udzielenia promocji. Tylko po szczegółowym zapoznaniu się z umową można ją podpisać.

Ważną kwestia w przypadku występowania o kredyt jest sprawdzenie własnego statusu w Biurze Informacji Kredytowej. Raport tego typu nie tylko przedstawi aktualną sytuację finansową (na przykład brak długów i zobowiązań),ale także pozwoli potwierdzić zgodność umieszczonych tam danych ze stanem faktycznym. Polecam też sprawdzić najświeższe informacje prosto z tego źródła.