Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Na co zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu gotówkowego?

Konsolidacja kredytów to produkt, który jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Mamy coraz więcej zobowiązań finansowych, które nie zawsze jesteśmy w stanie spłacić. Dlatego sięgamy po kredyty konsolidacyjne, które mają nam pomóc rozwiązać nasze problemy.

Czego potrzebujemy, by zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Jeśli zależy nam na tym, by konsolidacja zobowiązań przebiegła szybko warto przygotować dokumenty, które przydadzą nam się podczas składania wniosku. Pośród nich znajduje się potwierdzenie naszych dochodów, jak również dokumenty dotyczące naszych konsolidowanych zobowiązań. Podstawą jest też przygotowanie dowodu osobistego. Bez niego nie możemy zaciągnąć kredytu. Banki respektują też paszport. Jeśli chodzi o potwierdzenie dochodów, mogą być to trzy ostatnie przelewy od pracodawcy lub zaświadczenie o wynagrodzeniu. Uzyskamy je w kadrach, choć niektóre firmy pozwalają na samodzielne wygenerowanie takiego zaświadczenia za pośrednictwem systemu.

Jak przygotować się do wizyty w banku?

Miejmy na uwadze, że pracownik banku to osoba, która chce nam pomóc, udzielając rzetelnych informacji, które pozwolą nam podjąć właściwą decyzję. Pomoże nam on znaleźć rozwiązanie, które będzie dla nas najbardziej optymalne. Jednocześnie pamiętajmy, że na tym etapie poznajemy tylko oferty, które w żaden sposób nie obligują nas do wiążących zobowiązań. Przed udaniem się do banku warto przygotować sobie odpowiedź na kilka pytań, które najpewniej padną w banku. Pracownik na pewno zapyta nas o miesięczne dochody, koszty utrzymania, wielkość naszego gospodarstwa domowego, czy nasze miesięczne zobowiązania. Wszystko po to, by określić naszą zdolność kredytową. My również powinniśmy zadać kilka pytań pracownikowi banku, wśród nich znajduje się to o całkowitym koszcie kredytu. Zapytajmy też, czy któreś z poszczególnych kosztów możemy negocjować. Koniecznie dowiedzmy się też jakich dokumentów będziemy potrzebowali podczas składania wniosku o kredyt. Większość z tych informacji znajdziemy najpewniej na stronie danego banku, dlatego, jeśli o którąś z nich zapomnimy zapytać, możemy to później sprawdzić.

Czy kredy konsolidacyjny jest opłacalny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej. Jeśli posiadamy kilka zobowiązań, których spłata bardzo nas obecnie obciąża z racji wysokich rat, to warto pomyśleć o tego rodzaju rozwiązaniu. Dzięki konsolidacji możemy obniżyć ratę kredytu, choć przez to wydłuży się okres kredytowania. Posiadanie jednej raty do spłaty pozwala też w łatwiejszy sposób nią zarządzać. Jeśli tylko znajdziemy ofertę kredytową, która będzie dla nas atrakcyjna, to może być to dobry pomysł. Dlatego nie warto żałować czasu na dokładne przepatrzenie dostępnych ofert i wybranie takiej, która rzeczywiście w znaczącym stopniu poprawi naszą sytuację. W tym celu posłużyć możemy się jednym z dostępnych w internecie kalkulatorów finansowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości pomoże nam pracownik banku.