Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Na czym polega kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to przede wszystkim rozwiązanie dla wielu osób, które chcą kupić własne mieszkanie bądź dom i nie stać ich aby dokonać tej transakcji z własnyc środków. Aby znaleźć najtańszą ofertę, konieczne jest porównanie ofert kredytów hipotecznych w różnych bankach, tylko wówczas znajdziemy kredyt tóry spełni wszystkie naszeoczekiwania. Musimy również sprawdzić, jakie wymagania mają banki wobec kredytobiorców a także obliczyć wstępną ratę kredytu hipotecznego.

Jak się okazuje wiele osób myśl o własnym ieszkaniu czy też domu, ale po prostu nas na to nie stać, a zatem postanowiliśmy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Przeanalizujmy wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, aby upewnić się, że faktycznie będzie nas stać na jego spłatę.

Kredyty hipoteczne – na czym polegają?

Kredyty hipoteczne to produkt bankowy, a jego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Hipoteka jest rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności na danej nieruchomości – a zatem w momencie zaprzestania spłacania zobowiązania, bank zyska prawo do przejęcia nieruchomości.

My, jako kredytobiorcy, zobowiązujemy się do spłaty zobowiązania we wskazanym termini. Pamiętajmy również o tym, że kredyty hipoteczne są kredytami celowymi, i możemy przeznaczyć je na zakup mieszkania lub domu, budowę domu oraz zakup samej działki budowlanej lub remont nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – warunki udzielenia kredytu

Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie sfinansować zakupu mieszkania, sprawdźmy dokładnie koszt kredytu hipotecznego. Porównując oferty, zwróćmy uwagę na oprocentowanie kredytów hipotecznych, jednak pamiętajmy o tym, że banki doliczają również opłaty takie jak prowizja. Obowiązkowa składka ubezpieczeniowa podwyższa także ostateczny koszt kredytu. Dlatego też najbardziej miarodajnym wskaźnikiem porównywania ofert jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania czyli RRSO.

Im nasz wkład własny będzie większy, tym mniejsza kwota kredytu będzie nam potrzebna, co oczywiście sprzyja obniżeniu wysokości rat. Ubiegając się o kredyt, możemy być pewni, że zostanie sprawdzona nasza zdolność kredytowa . Jak wiemy kredyt hipoteczny przyznawany jest w oparciu o realne szanse jego spłaty. A zatem im wyższe są nasze zarobki i nie posiadamy innych zobowiązań finansowych, tym większa będzie szansa na otrzymanie pożyczki hipotecznej. Jak się okazuje w dalszym ciągu banki zdecydowanie przychylniej patrzą na osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Przed podpisaniem umowy dowiedzmy się również, czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego wiąże się z dodatkowymi opłatami, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Większość banków wymagają wkładu własnego w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości. Dostępne są na rynku również propozycje z wkładem w wysokości 10 proc., jednak pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu. A co, jeżeli nie posiadamy oszczędności w odpowiedniej kwocie? Czy mamy szansę uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Okazuje się że tak jednak, musimy wówczas posiadać inną nieruchomość, która posłuży jako zabezpieczenie; lub jesteśmy właścicielami działki, na której ma zostać wybudowany nasz dom – działka może zostać uznana za wkład własny;