Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Nasze możliwości finansowe a wnioskowanie o kredyt hipoteczny

Jeżeli zastanawiamy się nad złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, niewątpliwie bardzo istotną kwestią jest tutaj wnikliwe zbadanie własnej sytuacji finansowej. Sama analiza szczegółów dostępnych na rynku ofert nie wystarczy – musimy bowiem ustalić, czy nasz budżet pozwala nam w ogóle na zaciągnięcie tego rodzaju zobowiązania. Kredyt hipoteczny z pewnością w wielu przypadkach może być bardzo ciekawą propozycją. Niemniej jednak stawka jest tu wysoka, ponieważ zabezpieczeniem spłaty zadłużenia jest nieruchomość. Jeśli zatem nie będziemy regulować należności, instytucja bankowa będzie miała prawo przejąć lokal, czy też obiekt. Zobowiązania finansowe to bardzo poważne przedsięwzięcia, dlatego za każdym razem powinniśmy szczegółowo przemyśleć wszystkie aspekty danego przypadku, a także wziąć pod uwagę okoliczności towarzyszące. Tego rodzaju zadania niewątpliwie mogą być czasochłonne, jednak są one niezbędne w procesie decyzyjnym. Nie można ich bagatelizować, ponieważ odgrywają one tutaj naprawdę ważną rolę.

Przy analizie naszego budżetu z pewnością trzeba wziąć pod uwagę wiele rozmaitych czynników. Do podstawowych elementów, które należy przeanalizować, należą tutaj takie kwestie jak:

  • zarobki
  • wydatki
  • stabilność finansowa
  • oszczędności

Wydaje się to na pierwszy rzut oka dosyć proste, niemniej jednak musimy mieć na uwadze, że prawdopodobnie nasze finanse nie prezentują się w każdym miesiącu tak samo. Takie zagadnienia, jak chociażby wydatki są przecież dosyć elastyczne i czasem zapotrzebowanie na środki finansowe jest mniejsze, a czasem większe. O tego rodzaju czynnikach również należy pamiętać przy dokonywaniu obliczeń i kalkulacji. Jeśli chodzi o nasze zarobki, powinny być one regularne, ponieważ stabilność finansowa jest bardzo ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o zobowiązania. Jednocześnie przychody powinny być w wysokości adekwatnej do rat kredytu hipotecznego, jaki chcemy zaciągnąć, a także jego kwoty i całokształtu. W przypadku wydatków natomiast istotne jest to, aby po pokryciu kosztów związanych z naszym codziennym życiem, w budżecie zostawały pieniądze pozwalające na regulowanie rat. Ważne jest także posiadanie pewnego zapasu środków na niespodziewane przypadki, które przecież zawsze mogą się przytrafić.

Kwestia zgromadzonych przez nas oszczędności jest natomiast bardzo istotna z perspektywy zagadnienia, jakim jest wkład własny. Przy kredytach hipotecznych jest to bardzo ważny element. Banki wymagają bowiem od nas posiadana pewnej sumy środków, które będziemy mogli przeznaczyć na sfinansowanie części inwestycji, którą chcemy zrealizować przy pomocy kredytu hipotecznego. Może się to wydawać pewnym paradoksem, ponieważ, żeby zaciągnąć kredyt hipoteczny, musimy posiadać środki finansowe w odpowiedniej wysokości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to tylko część kwoty, która jest potrzebna na realizację określonego wydatku, a poza tym wkład własny służy również do tego, aby bank uznał nas za wiarygodnych kredytobiorców. Skoro bowiem mamy pewien zapas pieniędzy, świadczy to niewątpliwie dobrze o naszej sytuacji finansowej. Jak zatem widać analiza własnego budżetu składa się z wielu rozmaitych elementów. Musimy być tutaj skrupulatni i bazować na konkretnych danych. Jeżeli ich nie pamiętamy, należy je odszukać. Opieranie swoich kalkulacji na ogólnikowych domysłach nie jest bowiem odpowiednim sposobem postępowania w tego rodzaju analizach. Trzeba zatem poświęcić trochę czasu na ocenę swojej kondycji finansowej.