Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

O lokatach rentierskich

Długoterminowe oszczędzanie wymusza wyszukiwanie najlepszych narzędzi w bankach detalicznych. Po przełamaniu pewnej większej bariery kapitału warto się zastanowić nad zawężeniem współpracy z bankiem detalicznym poprzez wytypowanie lokat rentierskich umożliwiających cykliczne czerpanie ze środków bez naruszania standardowego kapitału. Lokata rentierska to rozwiązanie dla osób pragnących uzyskać całkowitą niezależność ekonomiczną. W artykule zobaczysz, na czym polega zakładanie lokaty rentierskiej i dlaczego to tak mało popularne narzędzie oszczędnościowe w kraju.

Czym charakteryzuje się lokata rentierska?

Lokata rentierska to ciekawa opcja dedykowana bogatym klientom banków detalicznych, którzy nie chcą jednak angażować się w mocno ryzykowne inwestycje na rynku kapitałowym, czy w innych obszarach nowoczesnej gospodarki. W lokacie rentierskiej wyróżnia się sposób wypłacania zysków. Nie musisz tutaj, jak w standardowej lokacie bankowej oczekiwać na koniec okresu obowiązywania depozytu, ale otrzymujesz cyklicznie wypłaty na rachunek osobisty, co pozwala w wielu przypadkach żyć na co dzień z odsetek. Większość lokat rentierskich charakteryzuje się znacznie wyższym oprocentowaniem od klasycznych narzędzi oszczędnościowych. To oczywiście ogromna zaleta, ale również często niedostępna dla standardowego gospodarstwa domowego. Aby dotrzeć do lokaty rentierskiej potrzebujesz z reguły sporego kapitału na początek, nawet w graniach 100 – 200 000 złotych, a w bankach klasy premium jeszcze więcej. Poza tym lokata rentierska to dłuższa umowa, w której dochodzi do zamrożenia bardzo dużego kapitału. Z tego powodu inwestorzy indywidualni muszą uważać na utrzymanie właściwej płynności i o ograniczenie ryzyka. W przypadku bardzo dużych kwot wpłacanych na lokatę rentierską masz szansę na atrakcyjne negocjacje.

Budowanie niezależności ekonomicznej w dłuższej perspektywie

Niezależność ekonomiczna to bardzo ciekawe zagadnienie, a lokata rentierska to podstawowy instrument umożliwiający kontrolowanie bardzo dużych pieniędzy. Przy połączeniu atrakcyjnego oprocentowania i przy cyklicznym, bardzo częstym wypłacaniu zysków warto zastanowić się nad wskazanym narzędziem. W lokacie rentierskiej odchodzi się od wypłacania środków na koniec obowiązywania depozytu. To wręcz kluczowa różnica i większy komfort dla budżetu domowego. Przy braku akceptacji dużego ryzyka w inwestycjach lokata rentierska to idealne rozwiązanie.

Lokata rentierska dla klientów z dużym kapitałem

Lokata rentierska to doskonałe rozwiązanie przy stosunkowo większym kapitale. Oczywiście nie możesz skupiać się tylko na ofercie jednego banku detalicznego, ale przeglądać oferty promocyjne, czy negocjować warunki takiego oszczędzania. Klienci z dużą gotówką do dyspozycji charakteryzują się dużym potencjałem nacisku na banki detaliczne. Wykorzystaj ten proces, aby zbudować szybciej niezależność ekonomiczną, jeszcze przed przejściem na wiek emerytalny.