Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Ochrona prawa kredytobiorcy na krajowym rynku

Korzystanie z oferty firm pożyczkowych jest bardzo popularne. Zadłużenie zgłaszane w firmach pożyczkowych to ponad 200 000 gospodarstwa domowych w Polsce, a wartość praktycznie rośnie z roku na rok. Zadłużenie krótkoterminowe to jedna z kluczowych kategorii rozwoju branży kredytowej. Czy współpraca z firmami pożyczkowymi jest bezpieczna? Po ostatnich zmianach prawa sytuacja dla kredytobiorcy jest znacznie lepsza niż kilka lat temu. W artykule poznasz najważniejsze elementy ochrony prawnej kredytobiorcy. Zobaczysz, że nawet po podpisaniu niekorzystnej umowy masz szansę na wyjście cało z opresji ekonomicznej. 

Coraz lepsze standardy ochrony prawnej kredytobiorcy

Umowa kredytowa, nawet podpisana, ale w której odnajdziesz tzw. klauzule niedozwolone jest właściwie nieważna. Coraz więcej wyroków sądów potwierdza podobne podejście. Czasami konsument jest nieświadomy, że podpisuje umowę ze szkodliwymi zapisami. Jeżeli po pewnym czasie zorientujesz się, że coś jest nie tak wystarczy zgłosić się do rzecznika praw konsumenta, o porady do Związku Firm Pożyczkowych lub po prostu do kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w ochronie kredytobiorców. To coraz popularniejsza kategoria. Standardowo po podpisaniu umowy kredytowej masz dwa tygodnie na jej rozwiązanie bez żadnych tłumaczeń. Oczywiście musisz wtedy oddać wypłacone środki w całości. Rzecznik praw konsumenta to pierwsza instytucja, do której warto się zgłosić po wskazówki po podpisaniu nieuczciwego zobowiązania. Pamiętaj jednak, aby nawiązywać współpracę z faktycznie zarejestrowanymi firmami pożyczkowymi, a nie z podmiotami z szarej strefy. Wtedy pozytywne zakończenie sprawy jest bardzo utrudnione, bo cała współpraca podlega pod kodeks cywilny.

Świadomość problemów na rynku kredytowym to podstawa

Funkcjonowanie na rynku kredytowym wymusza pilnowanie danych osobowych, szczególnie dowodu osobistego, czy numeru PESEL. Wyłudzenie pożyczek jest w bankach komercyjnych mocno utrudnione przez zaawansowane techniki potwierdzania wiarygodności. W razie wystąpienia podobnych problemów natychmiast skonsultuj się z prawnikiem oraz bankiem. Rozwiązanie zobowiązania po prostym potwierdzeniu danych i sytuacji nie powinno stanowić problemu. Możesz również pociągnąć do odpowiedzialności prawnej pracowników banku. Kredytobiorca powinien uważać również na opłaty wstępne, jeszcze przed otrzymaniem pieniędzy na rachunek osobisty. Wymuszenia opłat za rozpatrzenie wniosku to jedna z najbardziej podejrzanych praktyk, a jednocześnie nie gwarantuje pozytywnego rozpatrzenia. Walka z lichwiarskimi pożyczkami to właściwie temat polityczny, a zatem uwzględniany przy wielu rozprawach. Można powiedzieć, że w Polsce obecnie panuje rynek kredytobiorcy, szczególnie pod względem ochrony prawnej. Nie dzwoń też pod numery podejrzanych firm pożyczkowych, ponieważ konsultacje telefoniczne bardzo często rujnują gospodarstwa domowe. Nietypowe numery lepiej od razu odrzucać. Biuro Informacji Kredytowej posiada też ciekawą funkcję natychmiastowego powiadamiania, jeżeli ktoś zaciągnął na twoje dane pożyczkę. W takim przypadku można wykryć próby oszustwa natychmiast po złożeniu wniosku przez podejrzaną osobę. Ochrona własnych interesów na rynku pożyczkowym to podstawa normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego, szczególnie przy spłacie rat za duże kredyty. Zagrożenia na rynku pożyczek krótkoterminowych to fakt, ale przy odrobinie uwagi masz szansę się wszystkim przeciwstawić. Czy uważasz, że ochrona prawna kredytobiorcy w Polsce jest na wystarczającym poziomie?