Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Oprocentowanie lokat bankowych w lutym 2015

Oprocentowanie lokat

Produkty oszczędnościowe nie przynoszą obecnie wysokich odsetek. Niestety po obniżeniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego oprocentowanie lokat bankowych znacznie spadło. Różnicę przede wszystkim odczuli Klienci, którzy w szczególności interesują się depozytami długoterminowymi lub tradycyjnymi ofertami – nie objętymi promocjami. Po styczniowym spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej możemy spodziewać się, że kolejne obniżenie stóp procentowych nastąpi najpóźniej w ciągu 2-3 miesięcy.

Co zmieni się w ofertach banków?

Prawdopodobnie kolejne obniżenie referencyjnych stóp oprocentowania NBP przyniesie również zmiany w oprocentowaniu lokat bankowych. Analitycy prognozują, że tym razem możemy spodziewać się nieco mniejszych cięć w wysokości od 0,20% do 0,25%. Potwierdza to słowa Marka Belki, który nieustannie podkreśla, że Rada Polityki Pieniężnej nie chce wpłynąć na zachwianie rynku – w szczególności w przypadku osób oszczędzających, które mogą pochopnie wycofywać swój kapitał z banków. Co miałoby bardzo niekorzystny wpływ m.in. na funkcjonowanie instytucji finansowych.

Niewątpliwie banki będą jednak zmuszone zmienić oferty swoich produktów. Najprawdopodobniej znów stracą na tym usługi wybierane przez Klientów mniej chętnie.

Czy ucierpią na tym także lokaty objęte promocją? Jeżeli szukasz możliwości zwiększenia swojego kapitału wybierając coraz to nowsze lokaty promocyjne, możesz czuć się spokojnie. Usługi promocyjne zapewniają bankom przypływ nowych środków, a także szereg całkowicie nowych konsumentów. To doskonała strategia, która gwarantuje utrzymanie prawidłowego funkcjonowania instytucji.

Luty 2015 – ranking oprocentowania lokat

BankOfertaOprocentowanieOkres depozytu
Meritum BankLokata Start5,00%2 miesiące
Getin BankLokata na Start4,50%2 miesiące
Idea BankLokata Happy4,50%3 miesiące

Już w tym miesiącu można zaobserwować drobną zmianę w ofercie trzech najpopularniejszych depozytów. Oprocentowanie lokat bankowych pozostaje niemal takie samo jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy, mimo to jedna z najpopularniejszych lokat promocyjnych straciła aż 0,50% w skali roku. To być może pierwsza zmiana, która zapowiada kolejne cięcia w odsetkach. Warto przypomnieć, że wszystkie powyżej wymienione lokaty są produktami skierowanymi wyłącznie do nowych Klientów. Aktualne oprocentowanie lokat bankowych prezentuje się mniej atrakcyjnie w przypadku standardowych produktów. Najczęściej oprocentowanie takich depozytów nie przekracza 3,50%, a należy mieć na uwadze także to, że w ciągu kilku tygodni również ta wartość może być znacznie zmniejszona.

Czy lokata się opłaca?

Choć oprocentowanie lokat bankowych jest wyjątkowo niskie, to produkt oszczędnościowy, który nadal pozostaje najłatwiejszym i najpewniejszym sposobem zamrożenia kapitału. Jeżeli niskie oprocentowanie sprawia, że zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy lokata przyniesie Ci realny zysk, pamiętaj, że obecnie, gdy wciąż doświadczamy deflacji, nawet mniejsze oprocentowanie jest bardzo korzystne ze względu na rosnącą wartość waluty. Ponadto oszczędzanie jest znacznie łatwiejsze w momencie gdy zarządzamy środkami, które zdeponowane są na lokacie bankowej.