Pieniądze elektroniczne i inne pojęcia związane z kredytami.
W dzisiejszych czasach światem rządzi pieniądz elektroniczny. Jest on zasobem wartości pieniężnych jakimi posługujemy się za pomocą urządzeń technicznych. Taki pieniądz można wykorzystać na rzecz podmiotów bez wykorzystywania do tego rachunków. W Polsce pojęcie pieniądza elektronicznego wprowadziła ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Według niej pieniądz elektroniczny jest wartością pieniężną jaką przechowuje się w sposób elektroniczny. Może być wykorzystany do wykupu różnego rodzaju transakcji płatniczych. Chcąc wydawać pieniądze elektroniczne trzeba mieć zezwolenie. Wydaje je Komisja Nadzoru Finansowego. W Unii Europejskiej pieniądze elektroniczne związane są z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady.
Ubezpieczenia kredytów.
Z kredytami wiążą się ubezpieczenia. Jednym z nich jest ubezpieczenie na życie. Niektóre banki wymagają tego ubezpieczenia jeżeli kwota kredytu jest dosyć wysoka. Jeżeli kredytobiorca jest jedynym żywicielem rodziny bank może chcieć, aby posiadał on ubezpieczenie na życie. Ubezpieczenie nieruchomości jest również bardzo istotne, gdy staramy się o kredyt. Trzeba ubezpieczyć nieruchomość od zdarzeń losowych i takie ubezpieczenie jest obowiązkowe przez cały czas kredytowania. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to kolejne z ubezpieczeń jakie związane są z kredytami. Jest to nic innego jak sposób zabezpieczenia dla banku sytuacji, w której kredyt jest wyższy niż odsetek wartości nieruchomości jaka jest jego zabezpieczeniem. Takie ubezpieczenie kredytobiorca ma obowiązek opłacać do czasu, kiedy uda mu się uzyskać wkład własny. Nie każdy bank wymaga takiego rodzaju ubezpieczenia od swoich klientów. Ubezpieczenie pomostowe jest ubezpieczeniem kredytu do czasu, kiedy do księgi wieczystej zostanie wpisana hipoteka na daną nieruchomość.
WIBOR jest częścią składową oprocentowania kredytu branego w złotówkach. Jest to nic innego jak stopa referencyjna jaka ustala się każdego dnia. Jest to mówiąc prościej procent za jaki banki są w stanie pożyczać sobie nawzajem pieniądze. Zdolność kredytowa jest zdolnością kredytobiorcy do tego, że spłaci kredyt na czas, razem z dodatkowymi kosztami i odsetkami jakie zostaną do niego doliczone. ATM jest niczym innym jak bankomatem, za pomocą którego można pobierać pieniądze w automatyczny sposób. Dzisiejsze bankomaty realizują wiele innych funkcji. Mogą spełniać funkcje depozytów, sprawdzać stan naszego rachunku i dawać nam wydruki historii naszego rachunku. BIK jest spółką jaką utworzyły banki, aby móc wymieniać się informacjami między sobą o kredytobiorcach. Biuro Informacji Kredytowej jest systemem, w jakim gromadzone są informacje na temat wszystkich kredytów jakie zostały udzielone. Do bazy BIK mogą mieć wgląd jedynie banki, skoki i instytucje, które posiadają do tego stosowne upoważnienie. BIN to pierwsze sześć cyfr jakie znajdują się na karcie płatniczej. Jest to numer jaki pozwala na zidentyfikowanie tejże karty. Cash back jest usługą, która pozwala właścicielom kart płatniczych na wypłacanie pieniędzy, niewielkich sum w sklepie w czasie, kiedy robią zakupy. Taką transakcję można wykonać tylko i wyłącznie w momencie, kiedy robi zakupy w sklepie. Przy zakupach zgłasza się, że chcemy wypłacić dodatkową sumę pieniędzy. Charge back jest pewnego rodzaju obciążeniem zwrotnym. Można dzięki niemu odzyskać pieniądze jakie zostały wydane w ramach reklamacji. Pieniądze są zwracane z konta sprzedawcy na konto osoby, która ten towar kupiła. Chipem nazywamy metalowy kwadrat, niewielkich rozmiarów jaki znajduje się na awersie karty. Jego zadaniem jest danie większego bezpieczeństwa niż daje nam pasek magnetyczny.