Planowanie przy kredycie hipotecznym
Obsługa, szczególnie długoterminowa kredytu hipotecznego wymaga wielu działań zapobiegawczych już na etapie podpisywania umowy z bankiem detalicznym. O jakie czynniki powinieneś zadbać przede wszystkim, aby nie narazić się w dłuższym okresie na problemy ekonomiczno – formalne? Poniżej znajdziesz rozbudowany poradnik o kwestiach planowania finansowego przy kredycie hipotecznym, warto jednak poznać też kredyty gotówkowe, które są w dzisiejszych czasach zdecydowanie najpopularniejsze.
Czynniki do przemyślenia przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego
Termin zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest bardzo ważny, jeżeli weźmiesz pod uwagę kształtowanie się polityki monetarnej w skali makroekonomicznej. Narodowy Bank Polski odpowiada standardowo za optymalizację stóp procentowych. Od ponad dziesięciu lat w Polsce obowiązują bardzo niskie stopy procentowe. Dzięki temu wielu kredytobiorców dysponujących kredytem hipotecznym mocno zaoszczędziło. Czasy niskich stóp procentowych powoli odejdą w zapomnienie, jeżeli wzrośnie inflacja. Na razie na to się nie zapowiada, chociaż monitorowanie komunikatów z Rady Polityki Pieniężnej warto uwzględnić priorytetowo w czasie, kiedy zbierasz wkład własny, a jeszcze nie podjąłeś ostatecznej decyzji o finansowaniu nieruchomości kredytem. Kredyt hipoteczny to z gruntu zobowiązanie długoterminowe, a zatem koniecznie wymaga ubezpieczenia od utraty pracy, ubezpieczenia na życie. Dzięki temu nie narazisz na problemy ekonomiczne potencjalnych spadkobierców. Im dłuższy okres kredytowania, tym naturalnie większe koszty całkowite. Nie ma jednak problemu, aby nadpłacać stopniowo kredyt hipoteczny, co pozwoli ostatecznie wyrównać opłacalność zobowiązania. Jeżeli planujesz nadpłaty koniecznie przeanalizuj oferty banów komercyjnych pod tym względem. Chodzi o to, aby za dokonywanie nadpłat nie dopłacać i nie mieć absolutnie żadnych ograniczeń. Przy kredycie hipotecznym dobrze zabezpieczyć pewną sumę oszczędności. Takie oszczędności nie idą w ramach nadpłaty, ale przydają się, kiedy zachorujesz lub podczas zmiany zatrudnienia. Banki z reguły pozwalają na wybranie wakacji kredytowych praktycznie przy każdym kredycie hipotecznym. To niezwykle dobra wiadomość, ponieważ cykliczne wakacje kredytowe i brak potrzeby spłaty jakichkolwiek rat przez pewien czas to duże odciążenie dla domowników. Dzięki takiej relacji możesz szybciej wyjść z problemów ekonomicznych.
Ubezpieczenie i zabezpieczenie kredytu hipotecznego
Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym jest właściwie obowiązkowe. Masz wiele form ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie niskiego wkładu, ale raczej nie dopuszczaj do jego uruchomienia, bo się po prostu nie opłaca. Lepiej przeznaczyć trochę więcej czasu na oszczędzanie i wygenerowanie odpowiedniej kwoty wymaganej do podpisania umowy. Standardowo kredyt hipoteczny generuje dla banków detalicznych możliwie najmniejsze ryzyko i z tego powodu jest bardzo dobrze oprocentowany (nisko). Dlaczego tak się dzieje? Po prostu nieruchomość stanowi naturalne zabezpieczenie umowy. Przy ewentualnych problemach ze spłatą utrata nieruchomości to jednak absolutna ostateczność, a kredytobiorca otrzymuje i tak czas na dobrą sprzedaż. Pamiętaj ponadto o praktycznej, realnej ocenie zdolności kredytowej. Wysokość rat kredytu hipotecznego musisz dopasować tak, aby komfortowo żyć, bez wielkich wyrzeczeń na co dzień. Komfort psychiczny przy spłacie kredytu hipotecznego jest również ważny, jeżeli weźmiesz pod uwagę tak długi termin obowiązywania zobowiązania. Kredyt hipoteczny wymaga bez wątpienia długoterminowego planowania finansów w budżecie domowym, ale powyższy poradnik bardzo ci w tym pomoże.