Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Rodzaje stóp procentowych w kredycie hipotecznym

Jeśli mieszkasz w Polsce lub planujesz się tutaj przeprowadzić, powinieneś wiedzieć, że dostępnych jest wiele opcji kredytu mieszkaniowego. Istnieje również wiele różnych rodzajów stóp procentowych dotyczących tych pożyczek. Polski bank jest tym, który decyduje o tych stawkach. W tej chwili najniższa stawka wynosi 5%. Jeśli więc chcesz uzyskać kredyt mieszkaniowy w naszym kraju powinieneś dowiedzieć się o każdym rodzaju stopy procentowej oraz ich zaletach i wadach, aby móc podjąć świadomą decyzję. Jeśli więc jesteś zainteresowany poznaniem tego tematu, czytaj dalej, ponieważ w tym artykule porozmawiamy właśnie o tym.

1. Co to jest kredyt mieszkaniowy z regulowaną stopą procentową?

Jak sama nazwa mówi, kredyt mieszkaniowy o zmiennej stopie procentowej ma stopę procentową, która całkowicie zależy od standardowej stopy zmiennej lub tej, która może się zmieniać w zależności od sytuacji rynkowej. Ponieważ stawka tego rodzaju kredytu mieszkaniowego dostosowuje się do wahań rynkowych, jest bardzo podatna na wzrost lub spadek. Powinieneś również wiedzieć, że oprocentowanie i miesięczne płatności są dość niskie w początkowym okresie kredytu mieszkaniowego o zmiennej stopie procentowej. Ponieważ stawki mogą się zmieniać, gdy są regulowane, kredytobiorca jest zmuszony do ich płacenia bez względu na to, ile mogą wzrosnąć. Spowoduje to posiadanie kredytu pełnego nieprzewidywalności, które może się nie podobać wielu ludziom i dlatego większość ludzi decyduje się na wybór kredytu mieszkaniowego o stałym oprocentowaniu, który opiszemy dalej.

2. Co to jest kredyt mieszkaniowy o stałym oprocentowaniu?

Tego typu kredyty mieszkaniowe są obecnie najbardziej popularne w Polsce, Ponieważ stopy procentowe zostaną całkowicie ustalone, kredytobiorca nie będzie miał problemu z tym, by przewidzieć, ile pieniędzy powinien odłożyć na miesiąc, aby mógł zapłacić stopę procentową. W przypadku kredytu mieszkaniowego o stałym oprocentowaniu w ogóle nie będą miały wpływu wahania rynku i pozostaną one całkowicie ustalone przez cały okres pożyczki. Oczywiście możesz myśleć, że kredyty mieszkaniowe o stałym oprocentowaniu są świetnym rozwiązaniem, ponieważ nie będą one miały wpływu na wzrost stawek na rynku, ale powinieneś również wiedzieć, że jeśli stawki odnotują spadek na rynku w pewnym momencie możesz płacić więcej niż mógłbyś, jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego o zmiennej stopie procentowej. Ale element przewidywalności jest głównym powodem, dla którego większość ludzi wybiera ten rodzaj stopy procentowej w stosunku do stopy zmiennej.

Jest jeszcze jeden rodzaj pożyczki, gdzie pewna kwota zostanie pożyczona pożyczkobiorcy i istnieje pewna stawka z nią związana, po upływie określonego czasu gdy kurs się zmieni. Zazwyczaj plan płatności będzie dostępny w dwóch opcjach: 7/23 i 5/25. Oznacza to, że pożyczkobiorca ma 5 lub 7 lat na spłatę całej pożyczki według stałej stopy procentowej lub ma możliwość spłaty pożyczki według nowej stopy procentowej.