Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Samochód na kredyt.

Kredyt w dzisiejszych czasach jest produktem finansowym, który można przeznaczyć praktycznie na wszystko. Jedną z opcji jest zakup samochodu, i nie ma tu znaczenia czy chcemy kupić samochód nowy czy używany. Kredyt dostaniemy w salonie samochodowym, jak i u pośrednika handlującego autami używanymi. Warto jednak wiedzieć, że kredyt samochodowy może być przeznaczony na zakup dowolnego pojazdu silnikowego, tak więc możemy kupić samochód, motocykl, traktor, a nawet motorówkę. Oczywiście zanim podejmiemy decyzję o kredycie musimy sprawdzić jakie wymagania trzeba będzie spełnić i ile tak naprawdę kosztuje taki kredyt.

Długość okresu kredytowania.

Okres kredytowania w kredycie samochodowym standardowo wynosi 8 lat. Oczywiście można go spłacić wcześniej albo też wydłużyć do 10 lat. Najważniejszą informacją dla banku jest wiek samochodu, gdyż w dużej mierze od niego zależy okres kredytowania. W przypadku samochodu prosto z salonu problemu nie będzie, natomiast wiek samochodu używanego ma już istotne znaczenie. Banki w Polsce przyjmują zasadę, że łączny wiek auta i okres kredytowania nie może przekroczyć 15 lat.

Jakie zabezpieczenie kredytu?

Jak w każdym kredycie, również w przypadku kredytu samochodowego, banki wymagają przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia. Jako formę zabezpieczenia banki akceptują cesję praw do ubezpieczenia albo przewłaszczenie samochodu, jak również weksel in blanco. Część banków wymaga także wniesienia wkładu własnego, ale jeśli chcemy tego uniknąć to po prostu trzeba znaleźć odpowiedni bank. Wniesienie wkładu własnego ma jednak swoje plusy, gdyż mniejszy kredyt to oczywiście mniejsze koszty. Warto więc się nad tym zastanowić.

Koszty kredytu samochodowego.

Na szczególną uwagę zasługują koszty jakie będziemy musieli ponieść zarówno przy zaciąganiu kredytu, jak i przy całym okresie kredytowania. Najważniejsze jest tutaj oprocentowanie i prowizja banku. Prowizję bank pobiera jednorazowo, a jej wysokość uzależniona jest od wysokości kredytu. Może też być uwzględniona w comiesięcznych ratach. Oprocentowanie natomiast uzależnione jest od stawek WIBOR, czyli Warsaw Inter Bank Offered Rate. Jest to wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym, a jego stawka ustalana jest w dni robocze o godzinie 11.00.

Jeśli zaciągamy kredyt do wysokości 80 000,00 zł to podlegamy zasadom kredytu konsumenckiego. Wówczas bank ma obowiązek przedstawić nam wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, na którą składają się wszystkie koszty kredytu.