Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Udział lokat bankowych w długoterminowych strategiach inwestycyjnych

Efektywność inwestycji zależy nie tylko od generowania znacznie większych stóp zwrotu niż średnia branżowa (rynkowa),ale też od właściwego zabezpieczania już wypracowanego kapitału. Jednym z najpopularniejszych narzędzi przeznaczonych do zabezpieczania pieniędzy jest naturalnie lokata bankowa, ale czy ten standardowy instrument oszczędnościowy dobrze wpisuje się w długoterminowe strategie inwestycyjne? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Jak kształtuje się udział lokat bankowych wśród inwestorów?

Udział lokat bankowych w długoterminowych strategiach inwestycyjnych zmienia się w większych cyklach. Na początku drogi inwestorzy indywidualni z reguły wybierają maksymalną akumulację zysków, aby tworzyć podstawę do dalszego podejmowania bardziej ryzykownych decyzji. Po ustabilizowaniu życia zawodowego, czy rodzinnego inwestorzy indywidualni dochodzą zazwyczaj do wniosku, że podejmowanie tak dużego ryzyka nie jest już właściwą strategią. Wtedy właśnie do gry wchodzą lokaty bankowe, a także ich różne rodzaje. Inwestor ma bowiem do dyspozycji lokaty klasyczne, również długoterminowe o większym oprocentowaniu, lokaty progresywne o zwiększającym się oprocentowaniu po każdym miesiącu obowiązywania depozytu, czy lokaty specjalistyczne i dedykowane właścicielom działalności gospodarczych. Wiele banków detalicznych to właśnie lokatami przyciąga nowych klientów, ale to zadanie trudne, ponieważ najważniejszym czynnikiem zakładania depozytu jest oczywiście wysokie oprocentowanie. Te przy aktualnej polityce monetarnej, polityce niskich stóp procentowych jest drastycznie ograniczone. Taka sytuacja nie potrwa jednak przez cały czas, a lokaty bankowe prawdopodobnie za rok, czy maksymalnie dwa lat w końcu odzyskają uznanie inwestorów i osób pragnących po prostu bezpiecznie oszczędzać. Lokata przydaje się wtedy, kiedy chcesz wycofać zysk do bezpiecznego miejsca i przeczekać kryzysowe sytuacje na rynku kapitałowym. Cykl koniunkturalny podążą nieubłaganie od jednego kryzysu do drugiego, a także od jednej hossy do drugiej, co widać w historycznych uwarunkowaniach rozwoju giełdy papierów wartościowych na całym świecie.

Ryzyko kontra bezpieczeństwo środków

Udział lokat bankowych w długoterminowych strategiach inwestycyjnych rośnie wraz ze zmianami preferencji do podejmowania ryzyka. Zakładanie wyłącznie lokaty bankowej nie jest do końca opłacalnym rozwiązaniem. Część kapitału zawsze zostawiaj na bardziej ryzykowne obszary inwestycyjne, aby wykorzystać maksymalny potencjał różnych stref nowoczesnej gospodarki.