Ustawa antylichwiarska - główne zalety i wady
Normy prawne przy udzielaniu pożyczek krótkoterminowych to właściwie niezbędny bufor bezpieczeństwa dla kredytobiorcy. Ustawa antylichwiarska to jeden z ciekawszych dokumentów, w którym zabezpiecza się interesy kredytobiorcy. Czy to jednak skuteczne zabezpieczenie? W artykule rozpoznasz najważniejsze zalety i wady ustawy antylichwiarskiej i poczytasz o planowanych zmianach, w których sugeruje się przede wszystkim ograniczenie kosztów pozaodsetkowych.
Zalety ustawy antylichwiarskiej
Na pewno nieuzasadnione koszty w pożyczkach krótkoterminowych warto zlikwidować. Ustawa antylichwiarska zapewnia większe bezpieczeństwo współpracy z parabankami, przy jednoczesnym ograniczeniu nadmiernych kosztów pozaodsetkowych. Można powiedzieć, że to wszystkie dodatkowe opłaty poza oprocentowaniem nominalnym. Dzięki ustawie antylichwiarskiej nie powinno dochodzić do sytuacji, w której kredytobiorca spłaca koszty większe niż 100% pozyskanej kwoty kredytu. Jeżeli kredytodawca złamie warunki ustawy, w tym warunki naliczania kosztów dodatkowych kredytobiorca spłaci po prostu kapitał początkowy. To duża zaleta i w pewnym sensie racjonalne ostrzeżenie dla nieuczciwych podmiotów. Dzięki ustawie antylichwiarskiej Komisja Nadzoru Finansowego zyskuje znacznie większy wpływ na podejmowanie działań prawnych wobec nieuczciwych parabanków. Ustawa antylichwiarska to stosunkowo świeże udoskonalenie branżowe. Konsultacje społeczne to bardzo ważna praktyka legislacyjna, dzięki której można uniknąć ewentualnych pomyłek przy kształtowaniu kolejnych paragrafów. Koniec lichwiarskich pożyczek to bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców, a także uczciwych pożyczkodawców. Większe zaufanie do parabanków to oczywiście wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe i inne formy współpracy z pożyczkodawcami.
Wady nowych warunków prawnych funkcjonowania parabanków
Jedna z największych wad to ograniczenie zarobków dla parabanków, co doprowadzi do wzrostu bezrobocia w branży. Minimalizacja kosztów pozaodsetkowych to również droga do upadłości wielu pożyczkodawców. Nadmierne formalności przy tworzeniu umów nie służą również w dużym stopniu kredytobiorcom ze względu na brak elastyczności. Z parabankami kojarzy się od lat liberalne podejście do udzielania pożyczek gotówkowych, chwilówek. Ustawa antylichwiarska zmienia nieco rozkład sił. Parabank coraz bardziej przypomina standardowy bank detaliczny, w którym mocno ocenia się zdolność do spłaty zobowiązania.
Ochrona kredytobiorca to najważniejszy cel ustawy
Normy prawne to przede wszystkim ochrona dla kredytobiorcy, a jednocześnie ważny obowiązek dla wszystkich firm pożyczkowych. Jeżeli łamanie warunków ustawy antylichwiarskiej nie jest zupełnie karane, czy szerszej regulowane w praktyce kredytobiorca dalej boryka się z podstawowymi problemami z zawyżonymi kosztami pozaodsetkowymi. Zmiany w ustawie antylichwiarskiej to dobry kierunek do oczyszczenia rynku, ale bez odpowiedniej kontroli zastosowania nowych paragrafów nie ma szans na realne udoskonalenie podpisywania umów o pożyczki gotówkowe w parabankach.