Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Wybór odpowiedniego kredytu gotówkowego

Jak wybrać odpowiedni kredyt? Warto się zastosować do kilku zasad, aby uniknąć najpopularniejszych błędów.

Dlaczego kredyt gotówkowy?

Zalet kredytu gotówkowego jest naprawdę wiele, ale tylko niektóre są warte uwagi. Jest to z pewnością najpopularniejsza oferta bankowa. Jest nie tylko szybka, ale także nie wymaga większego zabezpieczenia na niskie kwoty. Problemy mogą się pojawić jeśli chcemy wziąć kredyt na kilka tysięcy złotych. Często to jedyna droga, aby dostać większą sumę pieniędzy. Czasami wydatki nie mają końca i niestety część z nich nie jesteśmy pokryć z pensji. Jak się okazuje przyjęto złagodzenie warunków kredytowania. Jeśli szukamy sposobu na pożyczenie pieniędzy na wakacje to z pewnością ta opcja jest zdecydowanie dla nas. Wiele banków dostosowało się do nowych norm, dlatego uzyskanie kredytu stało się dużo prostsze.

Typowy Kowalski a zdolność kredytowa

Skoro już weszliśmy na temat przeciętności to typowy klient zarabia średnią krajową i czasami ma problem z wykombinowaniem pieniędzy na wakacje. Przeciętna rodzina posiada 1-2 dzieci. Zakończenie roku szkolnego tuż, tuż, dlatego warto pomyśleć gdzie spędzić wakacyjny wypoczynek. Dzieci z dala od szkoły a rodzice oczywiście z dala od pracy. Kto może dostać taki kredyt? Z pewnością osoba, która posiada pozytywną historię kredytową. Często banki polegają na BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Po chwili już będziemy wiedzieli czy bank zgodzi się na nasz wniosek. Jaki rodzaj zatrudnienia ceni bank? Z pewnością umowy o pracę. W przypadku freelancerów, czyli ludzi uprawiający wolny zawód często muszą oni udowadniać swoje comiesięczne wynagrodzenie. Niestety nie jest to łatwe zadanie. O kredyt także mogą się starać obywatele polscy, którzy przebywają poza granicami kraju. Z podatku są rozliczani jak polscy obywatele.

Na co zwrócić uwagę?

Przejdźmy zatem do sedna artykułu – na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jeśli wiemy, że oddamy dług w systemie ratalnym to powinniśmy przeanalizować ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Idealny kredyt gotówkowy to taki, który nie jest dla nas zbyt dużym obciążeniem. Warto także wziąć pod lupę prowizję i ubezpieczenie, które wchodzą w całkowity koszt kredytu. Procenty w tym przypadku niewiele nam powiedzą, gdyż zależą one od RRSO. Każdy klient posiada inne wymagania co do kredytu gotówkowego dlatego warto, żeby sobie to uporządkować przed podpisaniem umowy. Składki ubezpieczeniowe zależą od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Każdemu klientowi zależy, żeby pieniądze szybko znalazły się na koncie. Niestety czasami biurokracja przeciąga się w nieskończoność. W przypadku większej sumy pieniędzy mogą się one pojawić dopiero po kilku dniach, czasami w pojedynczych transzach. Chociaż mówi się, że banki pożyczają tylko pieniądze do 10 lat to można wynegocjować karę dodatkowych lat. Warunkiem koniecznym jest tutaj pozytywna historia kredytowa. Maksymalna kwota to nawet 250 tysięcy złotych. Ważnym czynnikiem jest także prowizja od udzielonego kredytu.

Warunki promocyjne kredytu

Kredyty gotówkowe są także oferowane w tzw. promocjach. Jest to pewien celowy zabieg marketingowy, gdzie bank oferuje niższy koszt kredytu w zamian za np. założenie konta osobistego czy też za skorzystanie z usług dodatkowych. Jak zostało wcześniej wspomniane to celowy zabieg marketingowy, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy taka promocja na pewno nie przewyższa kosztu całkowitego kredytu. Warto wspomnieć, że dodatkowe konto w banku wiąże się w większymi kosztami jego utrzymania. W ten sposób banki często nabijają swoich klientów w butelkę. Jak się nie dać oszukać? Przede wszystkim przeczytać umowę i ją odpowiednio przeanalizować.