Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Zakładamy lokatę krok po kroku

Poradnik dla każdego

Założenie lokaty nie jest zbyt kłopotliwe, na pewno jednak musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Każdy, kto decyduje się na lokatę musi najpierw sprawdzić kilka różnorodnych formalności. Warto na przykład zwrócić uwagę na to, od jakiej sumy można założyć depozyt bankowy. Najbardziej opłacalna jest wpłata pięciu tysięcy lub więcej, ponieważ dopiero przy takiej sumie będzie można odczuć zysk od oprocentowania. Oprócz tego konieczne trzeba sprawdzić poziom rentowności lokat, jaki obecnie funkcjonuje. Ten poziom uzależniony jest od poziomu oferowanego oprocentowania lokat bankowych, a także od istniejącej w kraju inflacji. Poziom podatku Belki obliczany jest od odsetek z każdej lokaty terminowej, jednakże nie jest on taki istotny, ponieważ jest on zawsze taki sam i wynosi 19%. Eksperci doradzają, że najbardziej opłaca się zainwestować w lokatę terminową. Warunkiem jest jednak oprocentowanie większe niż 2,5%. Jeśli można złożyć pieniądze na lokacie bankowej z takim oprocentowaniem, to znaczy, że na pewno się straci się na tej całej inwestycji, a wręcz przeciwnie – dużo się zyska.

Jak najlepiej podzielić lokaty bankowe?

Lokaty bankowe można podzielić według różnorodnych kryteriów. Dzielą się one głównie na lokaty krótkoterminowe, średnioterminowe, długoterminowe, a także lokaty o oprocentowaniu stałym oraz zmiennym. Jeśli ktoś nie wie, na jak długi okres powinien założyć lokatę, to w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z ofertą banku. W większości banków lokatę terminową można założyć na okres od jednego do trzydziestu sześciu miesięcy. Warto też wspomnieć o tym, że niektóre banki proponują zdeponowanie oszczędności nawet na jeden dzień. Do głównych czynników, które warunkują zysk z deponacji oszczędności na lokacie jest wysokość kwoty jaką chce się zdeponować, a także okres na jaki chce się ją zdeponować. Należy pamiętać o tym, że im dłuższy czas trwania lokaty, tym więcej można zarobić. Oprócz tego lokaty bankowe dzielą się jeszcze na: tradycyjne, w której odsetki naliczane są oraz kapitalizowane na sam koniec okresu trwania lokaty. Do takich lokat nie trzeba mieć bardzo dużej liczby pieniędzy, bowiem minimalna granica wacha się od pięciuset do tysiąca złotych.

Które lokaty najbardziej się będą opłacać?

Innym rodzajem lokaty jest lokata jednodniowa, w której kapitalizacja odsetek odbywa się codziennie i właśnie w taki sposób omija się płacenia podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki. Ze względu na zmiany prawa jest to jednak z najrzadziej spotykanych lokat. Oprócz tego funkcjonuje też lokata nocna, którą nazywa się też overnight. Jest to rodzaj inwestycji, w której odsetki są naliczane tylko nocą, a w dzień klient ma dostęp do swoich pieniędzy. Zazwyczaj banki ustalają maksymalną kwotę pieniędzy, jaką klient może pobierać w ciągu danego dnia. Ponadto istnieje też lokata progresywna, która przynosi możliwość dodania pieniędzy do już zdeponowanych środków, a to z kolei niesie za sobą powiększenie zysków z odprowadzania odsetek. Wiele osób korzysta też z e-lokaty. Jest ona skierowana do użytkowników, którzy zarządzają swoim kontem przez Internet. Ta lokata jest przede wszystkim bardzo wygodna, dlatego tak dużo osób decyduje się na nią.

Czy założenie lokaty jest trudne?

Pomimo tego, że lokaty to bardzo wiele formalności, na pewno ich założenie nie będzie trudne. Dzisiaj bowiem nie tylko nasza wiedza, ale także ilość wiadomości na temat takich produktów jest coraz większa. Oczywiście nie musimy wszystkiego robić sami. Musimy jednak pamiętać że pracownicy banku zobowiązani są udzielić nam wszelkich informacji i wyjaśnić wszystkie niejasności i wątpliwości. Jednak poza tym zawsze możemy zwrócić się o pomoc do fachowca takiego jak doradca finansowy, który na pewno załatwi za nas wiele niezbędnych formalności i posiada właściwą wiedzę.