Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Zastosowania kredytów gotówkowych

Niewątpliwie zainteresowanie kredytami gotówkowymi jest dosyć spore. Dzieje się tak, między innymi, dlatego, że takie rozwiązanie daje niejednokrotnie naprawdę rozbudowane możliwości. Tymczasem cele, które pragniemy nieraz zrealizować przy pomocy wspomnianego typu dodatkowego źródła finansowania, bywają z pewnością rozmaite. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że szczegóły zależą od konkretnej oferty kredytu gotówkowego, dlatego też musimy bacznie się jej przyjrzeć.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kredytów gotówkowych. Zalicza się do nich kredyty gotówkowe na określony cel, a także kredyty gotówkowe na dowolny cel. Samo nazewnictwo wskazuje już na pewne charakterystyczne elementy wskazanych typów kredytów gotówkowych. Jeżeli w umowie mamy wyznaczony cel, na który możemy spożytkować środki, mamy w pewien sposób ograniczone pole manewru – nie mamy bowiem opcji wykorzystania pieniędzy dowolnie. Jesteśmy w końcu zobligowani do tego, aby wywiązywać się z postanowień zawartych w ustaleniach z instytucją bankową. Z kolei kredyty gotówkowe na dowolny cel dają nam mnóstwo możliwości, ponieważ środki możemy przeznaczyć na wydatki, które nie są ograniczone tematycznie.

Ten aspekt kredytów gotówkowych jest istotny, niemniej jednak nie powinien być on jedynym czynnikiem, który decyduje o naszym wyborze oferty. Zazwyczaj, jeśli poszukujemy dodatkowych źródeł finansowania, wiemy już, na co są nam potrzebne pieniądze. W takich sytuacjach nasze kryteria decyzyjne powinny bazować na pozostałych parametrach ofert dostępnych na rynku. Oczywiście, jeśli decydujemy się na kredyt gotówkowy na określony cel, musi się on pokrywać z naszymi planami dotyczącymi przedsięwzięcia, które chcemy zrealizować. Jeżeli natomiast nie jesteśmy jeszcze w stu procentach pewni, jaki konkretnie wydatek nas czeka, ale mamy określony budżet, który zamierzamy na niego przeznaczyć, wówczas kredyt gotówkowy na dowolny cel może okazać się nieraz świetnym rozwiązaniem. Taka sytuacja może mieć miejsce chociażby wówczas, gdy szykujemy niespodziankę w formie prezentu dla bliskiej osoby – nieraz można mieć wtedy już ustalony budżet na ten cel, jednak nie być jeszcze zdecydowanym, co do ostatecznego zakupu i jego konkretnego kształtu.

Nie ulega wątpliwości, że pieniądze pochodzące z kredytu gotówkowego, mogą posłużyć realizacji różnorodnych przedsięwzięć. Niektórzy chcą sfinansować w ten sposób luksusową wycieczkę zagraniczną, inni pragną zakupić sprzęt elektroniczny, czy też wyposażenie do domu, a są również osoby, które dodatkowych źródeł finansowania poszukują w sytuacji, kiedy potrzebny jest im remont mieszkania. Pole manewru jest tutaj bardzo szerokie – istnieje w końcu mnóstwo przypadków, w których mogą przydać się pieniądze uzyskane w drodze kredytu gotówkowego. Za każdym razem musimy jednak uważnie przyjrzeć się temu, czy nasze przedsięwzięcie ma racjonalne podstawy – zaciąganie zobowiązań finansowych w celu realizacji chwilowej zachcianki, a także podejmowanie takich decyzji pod wpływem impulsu, czy też emocji, może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Należy bowiem pamiętać o tym, że zadłużenie musimy być w stanie regularnie spłacać w wyznaczonych terminach oraz z uwzględnieniem ustalonej wysokości rat. Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego ma więc doniosłe znaczenie i nie może być podejmowana w sposób pochopny. Za nasz budżet jesteśmy odpowiedzialni, dlatego nie możemy pozwalać sobie na niefrasobliwość w tych kwestiach. Niezbędne są adekwatne wyliczenia oraz rzetelna ocena sytuacji.