Twoje oszczędności
Okres lokatymiesięcy

Zdolność kredytowa - co to właściwie jest i jakie ma znaczenie?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku zawsze wiąże się z formalnościami, które mają na celu udowodnić zdolność kredytową ewentualnego kredytobiorcy i uwiarygodnić go w oczach banku. Powstaje jednak pytanie, czym właściwie jest zdolność kredytowa. To nic innego jak nasza zdolność do spłacenia zaciągniętego zobowiązania finansowego. Aby ją udowodnić, musimy przekonać bank, że posiadamy regularne dochody, a ich wysokość jest na tyle duża, że możemy zaciągnąć kredyt na określoną kwotę. Ponadto znaczenie ma także nasza historia kredytowa.

Pierwszym krokiem banku, gdy staramy się w nim o pożyczkę, jest sprawdzenie BIK-u. To w Biurze Informacji Kredytowej bank dowiaduje się jak jest nasza kondycja finansowa. Instytucja ta dostarcza bankowi informacji o tym, jakie zobowiązania finansowe zaciągaliśmy w przeszłości i jak sobie radziliśmy z ich spłatą. Nasza historia kredytowa, jeśli poprzednie pożyczki spłacaliśmy sprawnie i regularnie, może okazać się dla nas bardzo pomocna. Ponadto bank sprawdza również KRD (Krajowy Rejestr Dłużników),więc jeśli mamy jakieś zadłużenia, bank na pewno się o nich dowie, a nasza szansa na kredyt drastycznie spadnie. Bardzo ważna jest zatem nasza świadomość własnej kondycji finansowej i jeśli wiemy, że nie przejdziemy pomyślnie takiej weryfikacji, nie ma sensu składanie wniosku kredytowego, ponieważ i tak zostanie odrzucony przez bank.

Oprócz naszej historii kredytowej przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy znaczenie mają oczywiście nasze dochody. Bank wymaga zawsze przedłożenia dokumentów świadczących o źródłach naszych dochodów, ich wysokości i regularności. Może to być oświadczenie/zaświadczenie od naszego pracodawcy o warunkach naszego zatrudnienia i wysokości naszych dochodów, czy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości naszych dochodów z poprzedniego roku. Wszystko zależy od warunków danej oferty kredytowej i wysokości kredytu, o który chcemy wnioskować.

Jeśli posiadamy regularne dochody, które są dostosowane do wysokości ewentualnej pożyczki oraz możemy być spokojni o naszą historię kredytową, istnieje szansa, że nasz wniosek kredytowy nie zostanie odrzucony, bo to znak, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca, by zaciągnąć to zobowiązanie finansowe.